su

Vücudumuzun %70i sudan oluur ve tüm sistemlerimiz, doru bir ekilde çalıabilmek için suya ihtiyaç duyar. Su içmek, sadece salıınız için deil aynı zamanda kendiniz için yapabileceiniz en basit eydir. Yorucu geçen bir günün ardından eve ilk adımınızı attıınızda eliniz sürahiye uzanır. İçtiiniz bir bardak suyun ardından vücudunuz rahatlar, zihniniz açılır ve kendinizi yenilenmi hissedersiniz. Baka hiçbir içecek suyun yerini tutamaz ve suyun sahip olduu harika özelliklere sahip deildir.

1. Zayıflamak İçin Su İçin

Kilo vermeye mi çalııyorsunuz Bunun için en basit ve etkili çözüm bol bol su içmek. Hem metabolizmanızı hızlandıran hem de tokluk hissi veren su sayesinde fazla kilolarınızdan salıklı bir ekilde kurtulabilirsiniz.

Gereksiz yere kalori almanıza neden olan içecekleri su ile deitirin. Yemekler önce içeceiniz bir bardak su, sizi frenleyerek gereinden fazla yemenize engel olacaktır. Meyve suyu veya sodanın yerine içtiiniz su sayesinde 200 kalori daha az almı olacaksınız.

Ayrıca ne kadar fazla su içerseniz metabolizmanız o kadar çok çalıacaktır. zellikle souk su içtiinizde, vücudunuz suyu ısıtmak için fazladan kalori yakmak zorunda kalacaktır.

sporcu kadın

2. Enerji Kaynaı ve Kalp Dostu Su

Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız bir bardak su kendinize gelmenizi salayacaktır. Vücudunuzdaki su kaybı yorgunluunuzun nedeni olabilir.

İçtiimiz su sayesinde kanımız, hücrelerimize daha fazla oksijen ve dier gerekli maddeleri daha hızlı taır. Eer yeterince su içerseniz, kalbiniz de kanı pompalamak için fazladan enerji harcamayacak ve yorulmayacaktır.

Ayrıca Amerikan Kaliforniya Loma Linda niversitesinden aratırmacıların, 20.000 kadın ve erkek üzerinde yaptıı incelemeler neticesinde; günde 5 bardaktan fazla su içen bireylerde kalp hastalıkları ya da kalp kriziyle karılama oranının günde 2 bardaktan az içen adaylara göre daha az olduu saptandı.

3. Stresi Su İle Azaltın

Beyin dokusunun %85i sudan oluur. Eer vücudunuzda yeteri kadar su yoksa hem ruhen hem de fiziksel olarak kendinizi stres altında hissedersiniz.

Susuzlua dayanamamızın sebebi de aslında budur. Susuz kalan beyin dokuları su içmek için sürekli bir istek duymamıza neden olur ve suya eriimin olmadıı durumlarda kendimizi gergin hissederiz.

Vücudumuzun ve zihnimizin maruz kaldıı stresi en düük seviyede tutmak için çalıma masanızda ya da yanınızda sürekli su bulundurun ve sık aralıklarla yudumlayın.

suuu

4. Kaslarınızı Güçlendiren Mucize

Su içmek, kaslarınızda zaman zaman meydana gelen kasılma ve krampları engellemede oldukça etkilidir. Vücudunuzdaki kasların salıını koruyabilmek için bol su içmek en basit yöntemdir.

Antrenman ve egzersizlerin hem öncesi hem de sonrasında içtiiniz su, bu kasılmalar ile baa çıkmada etkili olurken aynı zamanda çabuk yorulmanızı da engelleyecektir.

5. En Güzel Cilt Koruyucu Su

Vücudunuz susuz kaldıında yüzünüzdeki kırııklık ve çizgiler daha belirgin bir hal alır. İçtiiniz su, cildinizde kremler ile aynı etkiye sahip doal bir nemlendirici etkisi gösterir.

Bol su içmek, kan akıını hızlandırır, cildinizdeki hücrelerin yenilenmesini salar ve dolayısıyla daha genç görünmenize yardımcı olur.

6. Sindirim Sorunlarının özümü

Lifli besinlerin yanı sıra su da sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkin bir rol oynar.

Ayrıca ne kadar lif tüketirseniz tüketin, yeterince su içmediinizde, aldıınız lifler vücudunuz tarafından etkili bir biçimde kullanılamaz.

Su, vücudunuzdaki atık maddeleri çözerek atılmasını kolaylatırır. Su içmediiniz takdirde baırsaklarınızın yüzeyi susuz kalır. Bu artlar altında sindirim ve boaltım sisteminiz düzgün çalıamaz ve arılara neden olur.

su damlası

7. Böbrek Talarını Su ile Uzak Tutun

Böbrek taı olanlar bu durumun nasıl zor olduunu çok iyi bilir. Hareket ettiinizde büyük acı çekmenize neden olan böbrek talarını bol su içerek hayatınızdan uzak tutabilirsiniz.

İçtiimiz su böbrek taı olarak bilinen katılamı parçacıkları meydana getiren ürindeki tuz ve mineralleri çözerek bu rahatsızlıktan korunmamıza yardımcı olur.

Böbrek taları seyreltilmi ürinde oluamaz. Bu yüzden acılı ve arılı bir sorun olan bu taların oluumunu engellemek için bol su için.

Ne Kadar Suya İhtiyacımız Var

Su içmenin yararları su götürmez birer gerçek. Ancak ne kadar su içmek bize yarar salayacaktır

su ic

Genellikle bilindii gibi günde 6 bardak su içmek vücudunuz için yeterli olacaktır.

Terledikçe ya da egzersiz yaptıkça daha fazla suya ihtiyaç duyacaksınız. Ancak baka içecekler tüketiyorsanız bu miktarı daha aza indirebilirisiniz. Peki, su içmeyi unutanlar Faydalarını bildii halde bir türlü aklına gelmeyen ve gün boyunca bir bardak su bile içmeden uykuya dalanlar

Su içmeyi unutanlar için etkili ve kolay önerilerimiz var:

Yanınızda bir ie su taıyın ve bo kaldıınızda içmeseniz bile elinizde tutun. Suyun varlıını hissettikçe içmek isteyeceksiniz.
İ yerindeki masanızda devamlı bir bardak su bulundurun.
Yataınızın baucuna da bir bardak koymayı unutmayın. oumuz sabah susamı bir ekilde kalkarız. Ancak planlarımız aklımıza geldiinde su içmeyi unuturuz.
Her gün içtiiniz bir fincan kahve ya da bir ie soda yerine bir su için.
Gün içerisinde içmeniz gereken 6 bardak suyu bir kerede içmeyin. Gün boyunca aralıklarla tüketmek daha yararlı olacaktır.

karpuz

İhtiyacınız olan tüm suyu içeceklerden karılamak zorunda deilsiniz.

Su miktarı fazla olan besinler:

%90 zerinde

Karpuz
ilek
Domates
Kereviz
Ispanak
Salatalık
Brokoli

% 8090 Arasında

Havuç
Portakal
Elma
Baklagiller
züm
Patates

Bu tavsiyelere uyduunuzda aradan çok uzun zaman geçmeden suyun hayatınızda vazgeçilmez bir yeri olacaktır. Düzenli olarak tükettiinizde ise salıınızda ne kadar büyük bir etkisi olduunu göreceksiniz.

kaynak:RealAge.com.tr