süt

Hayvanların yedikleri gıdaların renklerinin, neresinden çıkarsa çıksın, çıkan eyin rengi ile bir alakası yoktur. Buna en iyi örnek inektir. Bir inein en çok yedii yeil renkli otlardır. Bu otlar inein dört odalı midesinde çözülür ve moleküllere ayrılır, moleküllerin ise renkleri yoktur. Sütün renginin beyaz olmasının nedeni içinde çözünmü halde bulunan kalsiyum kasinat (caseinate)tır.

Peki o zaman dıkı niçin kahverengi, idrar niçin açık san renktedir Dıkının kahverengi olmasının sebebi baırsaklarda hazmı salayan sıvılar, özellikle de safra suyudur. Safra suyu aslında yeil renktedir fakat gıdalarla karıtıkça kahverengi renk alır. Bu nedenle dıkı bazen yeilimsi de olabilir. ok az da olsa aldıımız gıdalar dıkının rengini etkileyebilir. rnein vücudumuz pancara koyu kırmızı rengi veren maddeyi bazen parçalayamaz ve pancar yedikten sonra dıkı kırmızımsı bir renk alabilir.

Dıkıdaki renk, ekil ve kıvam deiikliklerinin çou son zamanlardaki bir beslenme deiiklii ya da geçici bir sindirim bozukluuna dayanır. Ancak eer dıkı belirgin bir ekilde normalden açık veya koyu renkte is, ya da kanlı ise, bu daha ciddi bir durumu gösterir, derhal doktora bavurulmalıdır.

Vücudumuzu terk eden sıvı maddelerin, yani idrar ve terin renginin de içilen sıvı maddenin rengi ve kimyasal yapısı ile bir alakası yoktur. Sıvı veya katı olsun yemek borusundan içeri girip, sindirim sistemimizi boydan boya geçen gıdalar eer metabolizmada iyi parçalanamazlarsa bunun sonucu dıkıda görülebilir. Ama idrar öyle deildir. İdrar metabolik artıkların dolaım sistemi ile taınmasıyla böbreklerde oluur.

İdrarın normal rengi açık sarıdır. Bu renkteki deiiklikler muhakkak bir eylerin iyi gitmediini gösterir. Bu durumda hemen doktora gitmek gerekir. İdrar kahverengi veya kola renginde ise karacier veya safrakesesi problemi, kırmızı ise enfeksiyon, iltihaplanma veya idrar sisteminde kanama olabilir.

Ancak fazlaları vücuttan atılan vitaminler veya bazı doal ve suni gıda boyaları da idrarda bunlara benzer renk deiikliklerine neden olabilir. Eer idrarınızın rengi yeil veya mavi ise bu duruma hemen hemen kesinlikle gıda boyaları neden olmutur. Endie edilecek bir durum deildir. Boyalar zarar vermeden vücuttan çıkar.