sut
Sütün hiç bilmediiniz 15 marifeti
Sütü mutfakta birçok amaçla kullanabiliriz. Tek baına içilebilir, kahveye eklenebilir, sıcak çikolata yapılabilir veya pastaların içine konabilir. Peki sütü mutfak dıında baka hangi amaçla kullanabiliriz hiç düündünüz mü

imdi sizlere sütü baka hangi alanlarda kullanabileceinize dair 15 tane doruluu kanıtlanmı kullanım ekli sunacaız.

İte sadece kemikleri gelitirir diye bildimiz sütün ezber bozan marifetleri…

maske

1. Güzelliiniz için yüz maskesi

Sütün yumuatma özellii cildiniz için gerçekten yararlıdır. Yarım bardak süt tozuyla suyu karıtırın ve koyu bi kıvama gelinceye kadar karıtırın. Ardından maske gibi yüzünüze sürün ve 30 dakika yüzünüzde bekletin. Yıkadıktan sonra cildinizin ne kadar yumuadıını göreceksiniz.

guneslenme

2. Güne yanıına iyi gelir

Yazın en büyük sorunlarından biri güne yanıklarıyla baa çıkmaktır. Tatildeyken yanıklardan çabuk kurtulmak istiyosanız süt tozu, sıvı süt, çok az tuz ve su karıımını güneten zarar gören bölgelerinize sürün.

mısıe

3. Mısırı da yumuatır

Mısır kaynatırken suyun içine bir miktar süt de dökün. Ne kadar yumuak ve lezzetli olacaını göreceksiniz.

sabun

4. El sabunu olarak kullanabilirsiniz

Evet yanlı duymadınız. Souk sütü elinize döküp suyla yıkarsanız elinizi hem kirden arındırırsınız hem de yumuak bir cilde sahip olursunuz. Eer bir kerede yumuamıyorsa gün içinde birkaç kez deneyin.

tras

5. Tra kremi yerine de geçebilir

Eer tra kreminiz bittiyse sorun deil. Sütü bu alanda da kullanabilirsiniz. Süt tozunu suyla karıtırın. Sonra yüzünüze sürün ve traınıza bakın.

sinek

6. Sivrisinek ısırmalarına iyi gelir

Sütün rahatlatıcı etkisi yazın en büyük ba belalarından sivrisinek ısırmalarına da çare oluyor. Sütü su ve biraz tuzla karıtırın ve sinek ısırıklarının üzerine sürün. Kaıntı ve kızarıklık anında kaybolur.

gomlek

7. Mürekkep lekesini geçirir

Sütün yalı ve kremsi etkisi mürekkep lekesini de çıkarıyor. Limon suyuyla karıık süt mürekkep lekesine birebir.

ayakkabı

8. Deri ve ayakkabı parlatır

Deri ayakkabılarınızı ve dier deri kıyafetlerinizi sütle parlatabilirsiniz. Bezi süte batırın ve kıyafetinizi bu bezle silin. Iıl ııl parladıını göreceksiniz.

biblo

9. Porselenlerinizi tamir edebilir

Kırılmı çin porseleni bardaınızı veya tabaınızı çöpe atmadan önce bol sütün içinde kaynatmayı deneyin. Bu yöntem her zaman ie yaramıyor fakat zaman zaman bazı porselen türlerinde kaynamı süt yapıtırıcı etki yaratabiliyor.

sut banyosu

10. Süt banyosu

Herkesin bildii süt banyosu cildinizi yumuatır ve rahatlık verir. Küvetinizi çeyreini sütle doldurun ve içinde en az 30 dakika süreyle kalın.

fdfdfd

11. Kendi sabununuzu yapabilirsiniz

Süt, gliserin, doal kokulu yalar ve yulaf ezmesini karıtırın. Blender yardımıyla iyice karımasını salayın. Hazırladıınız karıımı birkaç saat kaynatın ve ekil vermek için kalıplara dökün.

makyaj

12. Makyaj temizlii için de ideal

Kadınların gün içinde yaptıkları youn makyajı temizlemek için en doal temizlik ürünü süttür. Süt tozunu ılık suyla karıtırın ve makyajınızı silin.

bitki temizleme

13. Bitkilerinizi temizleyin

Evinizde yetitirdiiniz bitkilerinizin yapraklarını zaman zaman süt ile silerseniz bitkilerinizin hem daha parlak görünmelerini salarsınız hem de onları sütteki proteinden yararlandırırsınız.

balık

14. Balık tadını yok eder

Balık ve süt birbirinden çok farklı tatlara sahiptir. Eer uzun süre dondurulmu bir ekilde beklettiiniz balıklarınızın kokmamasını istiyorsanız balıkların buzunu sütte çözdürün.

mobilya

15. Mobilyalarınızı parlatır

Biraz souk süt ve az limon suyunu karıtırın. Mobilyalarınız için ideal temizleme karıımıdır. İsterseniz çok az bitki yaı da ekleyebilirsiniz.