kahvaltı
İki saat önce tıka basa yemitiniz ama o da ne Yine mi acıktınız Mideniz zil çalıyor! Peki neden hiç doymuyorsunuz Bunun arkasında kötü alıkanlıklar, yanlı beslenme ve bazı hastalıklar yatıyor olabilir. İte sürekli acıkmanızın nedenleri ve çözüm önerileri…

meyveler

SAFRA AZLII

Lifli besinlerden yoksun olarak besleniyorsanız, midenizde kocaman bir boluk oluur. Bu da açlıı tetikler. ünkü safra bütün sıvıyı sünger gibi emer. Bu da baırsaın dolmasına yol açar, sindirimi tetikler ve uzun süre tok kalmayı salar. Ayrıca lifli besinler vücudun ihtiyacı olan birçok hayati maddeyi içerirler. Kronik vitamin eksiklii de insanın kendisini aç hissetmesine neden olabilir.Bu özellikle tek yönlü beslenmede veya çok sıkı diyet yapanlarda görülür.

NERİ: Günde 5 kez bir avuç dolusu meyve veya sebze tüketmek gerekli safrayı salar. Ne kadar renkli sebze ve besin tüketirseniz o kadar çok vitamin alırsınız.

yemek

Yemekleri daha da lezzetli kılmak için kullanılan çeniler veya konserve besinler açlıa neden olurlar. Bunlar beyindeki açlıı idare eden bölgeyi uyarır ve açlık hissi böylece ortaya çıkar. ok aç olan insanların baının arıması da bu sebepten olabilir.

NERİ: Restoranda yiyorsanız garsona yemein içeriini sormaktan çekinmeyin. ok çenilendirilmi, soslarla veya baharatlarla marine edilmi yiyecekler size iyi gelmeyebilir. Ayrıca market alıverii yaparken de paketlere dikkatli bakın. “E” sayısı ne kadar çoksa, sizin için o kadar zararlı demektir. iyisi mi evde kendiniz, taze sebzelerden piirin. Aynı öünde tatlı, tuzlu, acı ve eki gibi tatları bir arada almaya çalıın.

yemekkk

Restoran dünyasının son yıllarda pompaladıı “süper size” mönüler maalesef açlıı körüklüyor. Bundan 50 yıl önce bir porsiyon patates kızartması sadece 200 kalori ederken, imdilerde 610 kalori edebiliyor! Günde sadece 3 öün yiyip bu öünlerde de bir oturuta büyük porsiyonlar yiyorsanız, bir müddet sonra yine acıkmanız çok doal. ünkü “sık sık az az yemek” felsefesinin tersini uygulamı oluyorsunuz.

NERİ: Dıarıda yiyecekseniz bir porsiyonu her zaman iki kii paylamaya özen gösterin. ok büyük porsiyonlu restoranlarda, porsiyonun en az üçte birini tabakta bırakmaya çalıın. Evde de yemek piirecekseniz, küçük bir mutfak tartısı edinin. rnein makarna piirecekseniz kii baı na 80 – 100 gramı geçmeyin.

hormon

Hormon azlıı

Bilinçli olarak az ve salıklı beslendiinize inanıyor ama buna ramen kilo alıyorsanız, tiroit bezinizde bir problem olabilir. Bu organın az çalıması durumunda metabolizma bundan olumsuz etkilenir. Hipotiroidi denen bu rahatsızlık açlık hissetmenize neden olabilir.

NERİ: Basit bir kan testi probleminizi ortaya çıkarır.

su

OK AZ SIVI ALMAK

Pek çok kiinin hala bilmedii bir gerçek de yeterince sıvı almamanın açlık hissine sebep olduu. ok az su içen veya içmeyi unutan kiilerin midelerinin kazınması veya aızlarının kuruması son derece normal.

NERİ: Elinizin altında her zaman bir ie su olsun. Her saat baı bir bardak su içmeye dikkat ederseniz, bu sorununuzu halledebilirsiniz.

ofis

OK AZ IIK ALMAK:

ok az gün ııı almak insanın modunu olumsuz etkiliyor. Bundan metabolizma da nasibini alıyor ve kendine göre bis SOS stratejisi gelitiriyor. Tatlı ve yalı yiyeceklere yükleniyor. ünkü eker, ya gibi maddeler endorfin salgılatıyor. Bunlar da mutlu olmamızı salıyor!

NERİ:le yemekleri tatillerinde yarım saat de olsa gün ııından yararlanmak için dıarı çıkın. Açık ama renkli kıyafetler seçmek de insana iyi hissettirir. Spor yapmak mutluluk hormonu salgılatır ve böylelikle açlıınızı unutursunuz.

çikolata

OK ATITIRMAK:

Yediklerimiz, duygu dünyamızı da etkiliyor. Evet, çikolata kalp arımıza iyi geliyor, makarna stresimizi alıyor ama… Bunlar kısa süreli oluyor. ünkü bunların hiçbiri bizi uzun süre tok tutmuyor. Açlıımızı kalori yüklenerek gidermek yerine, bu açlıın nedenlerini aratırmalıyız.

NERİ:Kendimize soracaımız anahtar soru u olmalı: Bu neyin açlıı İyisi mi her eyi içinize atmayın, açıkça ifade edin karınızdakine. Sizi rahatsız eden eyleri saygı çerçevesinde anlatabilirsiniz. Ayrıca her zaman “güçlü”yü oynamayın. Unutmayın herkesin zayıf anları olabilir. Yardım isterken çeknmeyin.

ilaç

OK GL İLALAR KULLANMAK

Bazı ilaçlar, örnein alerjiye karı kullanılan ilaçlar histamin reseptörlerini bloke ettiklerinden açlıa neden olabilir. Migren ilaçları veya bazı sakinletiriciler de beyinde açlık hissinin uyarılmasına neden olabilirler. Romatizma veya astım için kullanılan ilaçlardaki kortizon veya yüksek hormon içeren ilaçların yan etkilerinden biri de açlık olabilir.

NERİ:Bu tarz ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuzdan alternatifleri örenin.

pasta

OK FAZLA EKER TKETMEK

Anne sütü emen bebeklerde bile “tatlı”nın insanı mutlu ettii kanıtlanmı. Ama tatlı aynı zamanda açlıa sebep oluyor maalesef. Beyaz ekmek, reçeller, soft içecekler veya tatlılar, kan ekeri düzeyini arttırıyor. Bu da insülin hormonu salgılatıyor. eker seviyesi hızla düüyor. Kan ekeri seviyesinin birden normalin altına dümesi de açlık hissine neden oluyor.

NERİ: Faydalı karbonhidratlara yönelmelisiniz. Yani ekmek makarna gibi ürünlerin beyaz undan deil tam buday unundan olanlarını tercih etmelisiniz. Tatlılar veya çikolatalı gofretler yerine meyve yemelisiniz.

stress

OK FAZLA STRES

Stres hormonları vücutta çok sık salgılanırsa açlık da hiç durmaz! İkide bir acıkmaz kaçınılmaz olur. ünkü “kortizol” gibi horman bileenleri bile gerçek anlamda açlık kaynaıdır. Yani hormon düzeyleri açlık hissiyle dorudan ilintilidir. Ancak stres faktörü ortadan kalkınca açlık da yatıır.

NERİ: Sürekli stres altında olan birinin bu konuda dikkatli olması gerekir. Bunun için kendinize günlük çalıma planı yapabilirsiniz. İyi organize olmak çok ie yarar. Ayrıca geveme egzersizleri veya sık egzersiz yapmak stresle daha iyi baa çıkmanızı salar.

kaynak