spyware1

Spyware veya Türkçe ismi ile casus programlar bilgisayarınızda casusluk yapmak için yaratılmı programlardır. Bu programlar kullandıınız masum görünen ve genelde internetten bedava diye reklamını görüp indirdiiniz programlar ile bilgisayarınıza bulaan programcıklardır. ounlukla dikkat etmediimiz EULA (Son Kullanıcı Lisans Sözlemesi) içersinde programla birlikte kuruluçaı belirtilir ve biz I Agree dediimiz an hereyi kabul etmi oluyoruz.

Tam anlamı ile virüs olarak adlandırılamayan bu programların temel amaçları kuruldukları bilgisayarda bilgi toplamak ve bu bilgileri bu programları yaratan kiilere göndermektir.

Bu spyware / casus programların bilgisayarınıza tehlikesi casusluk derecelerine göre deiir. Casusluk yaptıkları konular nispeten masum olarak adlandırılabilecek olan hangi siteye gidiyor, ne kadar orada kalıyor gibi bilgilerden daha ciddi olan bilgisayarınızın kurulum ifreleri veya kullandıınız kredi kartı bilgilerini edinerek bunları program yazıcılarına postalamaya kadar varabilen her türlü casusluk örneklerini kapsayabilirler.

Sörf bilgilerinizi genelde google toolbar, alexa toolbar veya dier benzeri toolbar ismiyle daıtılan internet Explorer eklentileri biriktirirler. Bu ekilde sizin hangi siteleri ziyaret ettiinizi ölçerek ziyaret edilen sitelere puan veya benzeri deerlendirmeler verirler. Sonra bu verileri arama sitelerinde sonuçları sıralamak için kullanabilirler. Aynı ekilde GetRight, Gator ve benzeri internetten dosya indirmeye yarayan programlar da bu tür spyware içerirler. Ancak bunu kendileri tabii ki kabul etmezler, çünkü bu programları kurarken kabul ettiiniz kullanım kurallarına göre bu veri aktarımını kabul ettiinizi bildirdiiniz için bunun casusluk olmadıını, gönüllü veri paylaımı olduunu belirtirler.

Spyware veya casus programların daha tehlikeli olan türevleri ise sizin bilgisayar ve/ya internet ayarlarınızı kendi istedikleri gibi deitirirler ve mesela sizleri kendi istedikleri sitelere yönlendirirler, bazıları bununla da yetinmeyip internet balangıç sayfanızı kendi istedikleri gibi deitirirler hatta bazen bilgisayarda karınıza nereden geldiini bilmediiniz ve anlayamadıınız reklam içerikli pencereler çıkarırlar. Bunlara Adwarede denir, çünkü her ne kadar bir önceki casus programlar gibi casusluk yapıyor olsalar da, bunun yanında ayrıca birde bilgisayarınızda reklama yönelik oynamalar yapmaktadırlar. Ayrıca ne yazık ki bu açılan reklamlar her zaman masum denecek türden reklamlar deildirler. Birden bilgisayarınız açıkken görmek istemeyeceiniz fotoraf ve yazılar karınızda belirebilir. O anda arkadasınız, i arkadasınız, patronunuz, einiz, anne veya babanız bunu görürse bulunduunuz durumu açıklamakta zorlanabilirsiniz.

Tabi bunlardan daha da tehlikeli olanları da vardır mesela bu türün en tehlikelileri olarak nitelendirilmesi mümkün olan Dialer programlara deinmeden edemeyeceiz. Telefon hattı üzerinden internete balananlar için bu dialer programlar bilgisayarınızın internet balantı ayarlarını deitirerek sizi ödemeli bir telefon hattına yönlendiren programlardır. Siz bu dialer programlar bulatıı esnada her zamanki gibi internete balanırken eve iik bir telefon faturası gelince oke olursunuz, çünkü faturanız birden belki de 10 katı ile artmıtır. Bunun nedeni bu bilgisayarınıza bulaan dialer programlar internete balandıınız numarayı biraz önce belirttiimiz gibi ücretli bir yurtdıı hattı veya 900lü bir hat ile deitirip sizi her internete giriinizde bu ücretli hatlar aracılıı ile internete balamıtır.

Bu yazi virusguvenlik.comdan alınmıtır.