solucan

Basit bir solucanın uzun ve salıklı yaamın gizini taıyor olabilecei bildirildi.
Bilim adamları buradan hareketle, insan vücudunda aynı etkiyi göstererek insanların daha salıklı ve uzun yaamasını salayacak bir ilaç gelitirilebileceini açıkladı.

Daily Mail’deki habere göre, bilim adamları solucanlarda, oksijen azken bile hücreleri canlı tutan ve Alzheimer gibi hastalıkların sebebi olduu düünülen zehirli proteinleri bertaraf eden HIF adı verilen bir protein buldu.

Washington niversitesi’nden bilim adamları, solucanları, oksijen yetersizlii olmadıı zaman bile HIF proteinin vücutta bulunacaı ekilde genetik deiiklie urattı.

Solucanların bu sayede sadece yüzde 30 daha uzun süre yaamakla kalmayıp, hücrelerinin Alzheimer ve Parkinson gibi nöro-dejenaratif hastalıklarla balantılı olan

tahrip edici proteinlere karı görece daha baıık olduu görüldü.

Science dergisinde çıkan aratırmaya göre, vücudun, hipoksi etkisi olarak bilinen oksijen yetersizliiyle mücadele etme mekanizması, hayatı daha uzun ve daha salıklı kılabilir. Bilim adamları buradan hareketle, insan vücudunda aynı etkiyi göstererek insanların daha salıklı ve uzun yaamasını salayacak bir ilaç gelitirilebileceini belirtti.

Dr Matt Kaeberlein, “HIF’in yalanmayı nasıl yavalattıını ayrıntılı bir ekilde anlayabilirsek, bu bilgiyi insanlarda yala balantılı hastalıklar için tedavi yöntemi gelitirmede kullanabiliriz” dedi. Bununla birlikte, hipoksi etkisine müdahale etmenin kanser riskini artırabilecei düünülüyor.