Yüksek oranda lif ve mineral içermesine karın eker oranı düük olan siyah pirincin kalp hastalıklarına ve kansere karı etkili olabilecei bildirildi.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, ABD’nin güneyinde yetitirilen siyah pirinçten alınan lif örneklerini analiz eden bir grup bilim adamı, ürüne rengini veren ve hücre yenileme, yani antioksidan özellii kazandıran antosiyaninler açısından çok zengin olduunu gözlemledi.

Louisiana Devlet niversitesi tarafından yürütülen aratırmanın ekibindeki Doktor Zhimin Xu, sadece bir kaık siyah pirinç kepeinde dahi bir kaık yabanmersinindekinden daha az eker ama daha çok antosiyanin bulunduunu söyledi.

Doktor Zhimin Xu, bir zamanlar anavatanı olan in’de hükümdarların sofrasını süsleyen ve daha yeni yeni dünyadaki kullanımı yaygınlamaya balayan siyah pirincin içerdii lifler ve E vitamini açısından da zengin olduunu belirtti.

Bilim adamları, bu ürünün, içerdii zararlı molekülleri temizleyen antioksidanlar sayesinde damarların korunmasına yadımcı olabileceinin ve kansere yol açan DNA bozulmasını önleyebileceinin altını çizdi.

Kaynak: Realage