Salıklı bir cilt yapısı için mutlaka mevcut beslenme eklinin doru bilgiye dayanarak deitirilmesi ve bunun bir yaam biçimi haline gelmesi gerektiini ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman’a göre, sıklıkla yenmesi gereken en önemli besinler öyle:

Kırmızı üzüm, kızılcık, çilek, kiraz, mürdüm erii gibi kırmızı meyvelerin hepsi, cilt için en iyi potansiyel antioksidan görevi yürütüyor.

Omega-3 ya asitlerinden zengin balık, cildin elastikiyetini artırarak yalanmayı geciktiriyor. Aynı zamanda da cilt kalitesini artırıyor.

Domates ve domates suyu cilt salıı için çok önem taıyor, çünkü çok güçlü bir antioksidan olan likopenin birincil kaynaı olarak biliniyor. zellikle kuru cilt üzerinde oldukça etkili olduu gösteriliyor.

ok güçlü bir antioksidan içerie sahip olan siyah çikolata da ciltteki kan akıını düzenlemeye yardımcı oluyor.

En zengin antioksidan kaynaı olarak gösterilen yeil çay, aknenin doal tedavisinde kullanılıyor. Cildi sıkılatırıcı etki gösteriyor.

Nar, yüksek antioksidan içerii nedeniyle ‘süper besin’ olarak adlandırılıyor. Nar ve nar suyu, genilemi damarların görünümlerini azaltarak cildin daha salıklı görünmesini salıyor.

Alpha-lipoic asit ve luteinden zengin olan ıspanak, bu iki güçlü antioksidan bileeni sayesinde cildi yalanmaya karı büyük oranda koruyor.

E ve C vitaminiyle yüklü bir tropikal meyve olan avokado ise içerdii Omega-3′den zengin yalarla, cilt için tüm kötü etkenlerle savaıyor.

Balık ve balık yaı gibi ceviz de Omega-3′ün en güçlü kaynaklarından biri olduundan gün içinde mutlaka tüketilmesi öneriliyor. Ya asidi içerii sayesinde cildin elastikiyetini artırarak yalanmayı geciktiriyor ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olunmasını salıyor.

Bulunabilecek en iyi protein kaynaı olan yumurta, güzellik için çok önemli olan biotin ve B12 vitaminlerini içeriyor. Cilt salıı için çok önemli olan çinkodan daha zengin olarak gösteriliyor.

Ananas ise içerdii bromelin nedeniyle cildin pul pul dökülmesini önlüyor. Bu madde, kırııklıkların ortaya çıkmasına neden olan kolajeni yeniliyor.”