Arkaya kol atarak yüzme stili denilir veya (sırtüstü yüzme),  serbest yüzü stilinin tam tersi bir yüzüde denir halk dilinde . Vakit içerisinde yüzücüler birbirlerini takip eden, su üstündeki tamamlayıcı kol hareketleriyle ve kurallara uyarak daha hızlı yüzeceklerini fark ettiler. bu yüzme tarzına elverili olan ayak çırpma hareketlerinin uygulanmasına da balandı, çünkü böylesi eski ayak vuruundan daha hızlıydı.

Su altı kol yüzüü  su yüzeyinin derhal altında ve yana doru düz bir kolla yapılıyordu. Bunun gibi hareketin tamamlanıı da alçak ve düz bir kolla yanlamasınaydı.  Su altı kameralarının kullanımı yaygınlamaya baladıkça konunun uzmanları , antrenörler , hareket bilimi bilim adamları , o günün en baarı gösteren sırtüstü yüzücülerinin s tipi çeki hareketlerini kullandıklarını gördüler. Yüzücülerin kollan yüzerken önce bükülüyor, sonra açılıyordu. Hareketin tamamlanıı ise yandan ziyade, dümdüz ba üstünden yapılıyordu. Bu günkü sırtüstü yüzme, kuralların izin vermesiyle ve hızı arttırıcı yeniliklerle daha iyi bir duruma gelmitir denebilir .

– ift ayak vuruları dier adıyla dolfin ayak vuruları
Sırtüstü yüzmede çift ayak vuruu yada dolfin ayak vuruunu pekçok yüzücü yüzmelerini hızlarını arttırıcı olarak kullandılar . Bu teknik yüzücülere avantaj saladıı gerekçesiyle , fina kuralları günümüzde bir yüzücünün depar ile birlikte siyin altında 15 m. dolfin ile gitmesine ve her dönüte 15 m. dolfin ayak ile yüzmesine izin vermekte . Yüzücü depar ve dönülerde kısa bir mesafe kaydıktan sonra suyun 80 cm. ve l m. derinlikte hareket etmesi suyun dıındaki ters akıntılardan vücut suyun altında olduu için etkilenmemekte ve sürtünme azalmaktadır. Dolayısıyla yüzücülerin su altındaki dolfin hareketine dikkat etmeleri gerekmektedir. Dolfin ayaa yatkın olan yüzücülere kurallar çerçevesinde bu teknii kullanmaları tavsiye edilir.

– Yeni dönü teknii
Yüzücülerin duvara el dokundurmadan yapıkları dönülerin avantajlı olduu bilinmektedir. Bu dönü teknii yüzücülerin dönüe erken balamalarına olanak verir ve hiç üphesiz daha çabuk takla atmalarını temin eder , bu sebeple rakiplerine oranla avantaj salamaktadır . Yüzücü duvara bir kulaç kala yüzüstü pozisyona gelip bir kol çekiiyle serbest takla atar, sırtüstü pozisyonda ya serbest ya da dolfin ayakla su yüzeyine tekrar çıkar ve yüzme uzaklıına devam eder .