Afrika’da yaayan benekli sırtlanların (crocuta crocuta) çıkardıkları “isterik kıkırdayı” seslerini inceleyen bilim adamları, bu seslerin hayvanın yaını, cinsiyeti ve sürüdeki yerini gösterdiini tespit etti.

İtalyan Corriere della Sera gazetesinin haberine göre, ABD’deki Kaliforniya niversitesi ile Fransa’daki St. Etienne niversitesi tarafından ortaklaa yürütülen aratırmada bilim adamları, 26 sırtlanın seslerini kaydetti.

Sırtlanların çıkardıı kıkırdama seslerinin tonunun hayvanın sosyal sınıfını gösterdiini gözlemleyen bilim adamları, bu sayede ibirlii içinde avlanmalarına ramen, avın paylaılması sırasında oldukça rekabetçi olan bu hayvanların sürülerinde beslenme kurallarının belirlendiini söyledi.

Sırtlan sürülerinde diilerin otoritesinin hakim olduunu da belirten bilim adamları, yani dii sırtlanların yalarından baımsız olarak sürüde öncelikli olduklarını kaydetti.

Bilim adamları, sırtlanların çıkardıı kıkırdama seslerinin içerdii bilgilerin, sürüye yeni katılan bir erkek sırtlan için, grupta kimin sözünün geçtiini anlaması ve kendi sosyal pozisyonunu iyiletirmesi açısından önemli olduunu da ifade etti.

Kaydettikleri seslerin bir kısmının kızgınlık mesajı ve yardım çarısı olduunu da gözlemleyen bilim adamları, örnein bir arslanla karı karıya kalan bir sırtlanın bu sesleri çıkardıını ve böylelikle sürüsünü yardıma çaırdıını söyledi.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr