sirke
Bilgisayar ve çevre birimleri temizler:
Bilgisayarınız, yazıcınız, faks makineniz ve dier ev ofis araçlarını tozdan uzak tutarsanız daha iyi çalıacaktır. Temizlie balamadan önce tüm ekipmanların kapalı olduundan emin olun. Bir kaba eit miktarlarda su ve sirke koyun. Temiz bir bezi bu karıımın içinde nemlendirin, asla sprey iesi kullanmayın. Silmeye balayın. Klavyenizin tuları gibi dar yerleri silmek için ise elinizde birkaç pamuk tomarı bulundurun.

Bilgisayarınızın faresini temizler:
Eski model toplu farenizi temizlemek için yarı yarıya sirke-su karıımı kullanın. ncelikle, topu farenin altından çıkarın. Karııma batırarak nemlendirdiiniz bezi sıktıktan sonra topu temizleyin ve fare üzerindeki parmak izlerini ve kirleri çıkarmak için farenin kendisini de silin. Topun yuvasını temizlemek için bir parça nemlendirilmi pamuk kullanın, topu yerine takmadan önce birkaç saat kurumasını bekleyin.

Duman kokusunu giderir:
Eer eti piirirken yaktıysanız ya da evinizde ard arda sigara içiliyorsa, kokunun en youn olduu yere, dörtte üçünü üzüm ya da elma sirkesiyle doldurduunuz bir kase koyarak duman kokusunu giderebilirsiniz. Koku evinizin tümüne daıldıysa farklı odalarda birkaç kase kullanabilirsiniz. Koku bir günden daha kısa sürede kaybolacaktır.

Küf lekesini yok eder: Küf lekelerini çıkarmak için sirkeye bavurun. Sirkeyi ilave havalandırma olmaksızın güvenle kullanabilir ve her yüzeye uygulayabilirsiniz. Sirkeyi banyonun demirba eyalarında, fayanslarda, mobilyalarda, boyalı yüzeylerde, plastik perdelerde ve buna benzer birçok yüzeyde kullanabilirsiniz. Hafif lekeler için, sirkeyi eit miktarda suyla seyreltin.

Krom ve paslanmaz çelii temizler: Evinizdeki krom ve paslanmaz çelii temizlemek için, sprey iesine koyduunuz seyreltilmi sirkeyle ve yumuak bir bezle parlatabilirsiniz.

Gümülerinizi parlatır:
Gümü bilezik, yüzük ve dier takılarınızın yanında evdeki gümü eyalarınızın yeni gibi parlaması için yarım bardak sirke ve 2 yemek kaıı karbonat karıtırdıınız suyun içinde 2-3 saat bekletin. Sonra souk suyun altında durulayın ve yumuak bir bezle kurutun.

Tükenmez kalem lekelerini siler:
Tükenmez kalem lekesi olan yere kuma ya da sünger kullanarak biraz sirke bastırın. Leke çıkana kadar bu ilemi tekrarlayın.

Yapıtırıcıları, fiyat etiketlerini çıkarır: ocuunuzun mobilyanıza ya da duvarınıza yapıtırdıı etiketileri çıkarmak için, kenarlarına ve köelerine biraz sirkeyi emdirin ve dikkatlice kredi kartı ya da plastik telefon kartıyla kazıyın. Cam, plastik gibi yüzeylerdeki fiyat etiketlerini çıkarmak için üzerine biraz daha fazla sirke dökün, birkaç dakika bekleyin ve temiz bir kumala çıkarın.

Makasınızı parlatır:
Makasınız kirlendiinde ve yapıkan olduunda yıkamak için su kullanmayın. Bunun yerine makasınızın keskin kısmını sirkeye batırılmı bir bezle temizleyin ve sonra kurutun.

Kokan tuvaletinizi tazeler: ncelikle banyonuzdaki eyaları dıarı çıkarın, sonra duvarları, tavanı ve zemini, 4 litre suya karıtıracaınız 1 fincan sirke ve 1 fincan amonyak ve ¼ fincan karbonat ile yıkayın. Tuvaletin kapısını açık bırakın ve eyalarınızı içeriye yerletirmeden önce içerinin kurumasına izin verin.

Halılarınızı eski haline getirir: Eer halılarınız eskimi ve kirli görünüyorsa, eskisi gibi parlak ve canlı görünmeleri için 4 litre suyun için 1 fincan sirke kattıınız suya çalı süpürgeyi daldırın ve bununla halınızı süpürün. Halınızın ucundaki rengi atmı iplikler de ııldayacak ve bu solüsyonu durulamanıza gerek yok.

Halıdaki lekeleri çıkarır: Halınızdaki lekeleri sirkeyle çıkarmak için,

Hafif lekeler için yarım fincan sirke içinde 2 çorba kaıı tuzu eritin, bu suyla lekeli yeri ovalayın, kurumasını bekleyip, elektrik süpürgesiyle süpürün.

Daha büyük ve koyu lekeler için, karııma 2 çorba kaıı boraks ekleyin ve aynı ekilde temizleyin.

Daha inatçı ve halının içine ilemi kir ve lekeler için, 1 yemek kaıı sirke ile bir yemek kaıı mısır niastasından macun yapın ve kuru biz bez kullanarak lekenin içine iyice ovalayarak yedirin ve 2 gün bu ekilde bekleyin, sonra süpürün.

Leke çıkarıcı sprey hazırlamak için, ieyi 5 ölçü su ve 1 ölçü sirkeyle doldurun. İkinci bir ieyi de 1 ölçü köpüksüz amonyak ve 5 ölçü suyla doldurun. Lekeye bu karıımı yedirin. Birkaç dakika bekleyin sonra temiz, kuru bir bezle kurutun. Leke çıkana kadar bunu tekrar edin.

Mum lekesini yok eder: Romantik bir gecenin ııltısı olan mumlar, ahap mobilyalarınızda genellikle leke bırakır. Bu lekeyi çıkarırken, lekeyi yumuatmak için fön makinesini en sıcak ayarına getirin ve kaıt havluyla kurutabildiiniz kadar kurutun. Sonra, eit miktardaki su-sirke karıımına batırılmı kuma ile ovalayın. Yumuak ve emici bir bezle kurulayın.

Mobilyalardaki su lekesini çıkarır: Ahap mobilyalar üzerine bırakılan ıslak bardakların bıraktıı beyaz halkaları çıkarmak için eit oranda sirke, zeytinyaını karıtırın ve bu karıımı yumuak bir bezle lekeye uygulayın. Parlatmak için ise baka temiz ve yumuak bez kullanın.

Mutfakta ve yemek piirirken

Buzdolabınızı temizler: Kapının sızdırmaz contası ve sebze-meyve gözleri de dahil buzdolabınızın içini ve dıını temizlemek için eit miktarlarda su ve sirkeyi karıtırın. Küf oluumunu önlemek için, iç kapıları ve içteki gözleri bez üzerine sirke dökerek silin. Ayrıca, buzdolabınızın üzerinde birikmi toz ve kirleri silmek için seyreltilmi sirke kullanabilirsiniz.

Mikrodalga fırınınızı buharla temizler: İçi ¼ fincan sirke ve 1 fincan suyla dolu cam kaseyi fırının içine yerletirin ve en yüksek ısıda 5 dakika bekleyin. Kase souduunda, bir kuma ya da süngeri bu sıvıya batırın ve iç yüzeydeki lekeleri temizleyin.

Kesme tahtasını mikroplardan temizler: Her kullanımdan sonra, tahtaları dorudan sirkeyle silip temizleyebilirsiniz. Sirkenin içindeki asetik asit, E.coli, Salmonella, and Staphylococcus gibi zararlı mikroplara karı iyi bir dezenfektandır. Asla su ve bulaık deterjanı kullanmayın. ünkü, bu tahtanın liflerini zayıflatır.

Bulaık makinenizi yıkayabilirsiniz: Bulaık makinenizin performansını yüksek düzeyde tutmak ve sabun tabakası oluumunu yok etmek için, ünitenin altına seyreltilmi 1 fincan sirke dökün ya da üstteki rafa bir kasenin içine sirke koyun. Sonra bulaık makinenizi bulaık ya da detarjan koymadan tam devir çalıtırın. zellikle suyunuz sertse, bunu ayda bir tekrarlayın. Ancak, bu ilemi uygulamadan önce bulaık makinenizin kullanım klavuzuna bir göz atın.

Porselen, kristal ve çam eyalarınızı temizler: Cam eyalarınızı parlatmak için durulama suyuna sirke ekleyebilirsiniz. Cam eyalarınızı her gün parlaması için, bulaık makinenizin durulama devrine ¼ fincan sirke ekleyin.

Kristal eyalarınızı parlatmak için bulaık makinenizi durulama suyuna 2 yemek kaıı sirke ekleyin. Sonra, bunları 3 ölçü su ve 1 ölçü sirke ile hazırladıınız su ile durulayın ve açık havada kurutun.

Fincanlardan çay, kahve lekelerini çıkarır: Bunun için, eit miktarda sirke ve tuzla ovalamayı deneyin, sonra bunları ılık suyun altında durulayın.

Su ısıtıcınızı (kettle) temizlemek için: Makinenizde biriken kireç ve mineral kalıntılarını temizlemek için, 3 fincan sirkeyi 5 dakika süreyle iyice kaynatın ve sirkeyi gece boyunca içinde bırakın. Ertesi gün souk suyla durulayın.

Kızartma sonrası temizlik yapar: Kızartma iini bitirdiinizde ocaın üstüne, duvarlara sıçrayan ya damlacıklarını temizlemek için, bunları seyreltilmi sirkeye batırılmı sünger ile silebilirsiniz. Durulamak için souk suyla ıslatılmı baka bir sünger kullanın, sonra da yumuak bir bezle kurutun.

Kızartma tavanızı korur: Kızartma tavanızda 10 dakika boyunca 2 fincan sirke kaynatmak, birkaç ay boyunca yiyeceklerinizin yapımasını önler.

Mutfaınızın havasını temizler: Mutfaınıza dün piirdiiniz yemein kokusu sindiyse, 1 fincan suya yarım fincan sirke karıtırın. Ve karıım buharlaana kadar kaynatın.

Yumurtanızı daha iyi halamanıza yardım eder: Yumurta haladıınız suya litre baına 2 yemek kaıı sirke ekleyerek, yumurtanızın çatlamasını önleyebilir ve kabuunun daha kolay soyulmasını salayabilirsiniz.

Sebze ve meyvelerinizi temizler: Meyve ve sebzelerinizi yemeden önce, gizli kirleri, tarım ilaçlarını ve hatta küçük böcekleri yok etmek için, 4 litre souk suyun içine 4 yemek kaıı elma sirkesi koyun, sebze ve meyvelerinizi bunun içinde durulayın.

Elinizdeki kokuları çıkarır: Yemek hazırladıktan sonra ellerinize sinen soan, sarımsak ve balık kokusunu çıkarmak çok zordur. Sebzelerinizi dilimlemeden ya da balıkları temizlemeden önce biraz saf sirkeyle ellerinizi ovalamanız ie yarayacaktır.

Nefesinizi tazeler: Soanlı ya da sarımsaklı bir yemekten sonra nefesinizin kısa sürede güzel kokmasının ve tazelenmesinin yolu, bir bardak ılık suyun içine 2 yemek kaıı elma sirkesi ve 1 çay kaıı tuzu eritip bununla azınızı durulamaktır.

Boaz arısını hafifletir: 3 ekilde boaz arısına iyi gelir;

Boazınız öksürükten dolayı tahri olduysa ya da konumaktan ve arkı söylemekten dolayı arıyorsa, bir bardak ılık suda 1 yemek kaıı elma sirkesiyle 1 çay kaıı tuzu eritin ve bununla günde birkaç kez gargara yapın.

Boazınız grip ya da souk algınlıından dolayı arıyorsa, bir ¼ elma sirkesi ile ¼ balı karıtırın ve 4 saatte bir, 1 yemek kaıı yutun.

ksürük ve boaz arısını hafifletmek için, yarım fincan sirke, yarım fincan su, 4 çay kaıı bal ile 1 çay kaıı acı sosu karıtırın. Günde 4-5 kez, 1 yemek kaıı için. Birini özellikle yatmadan önce için. 1 yaın altındaki bebeklerinize bal vermemeniz gerektiini unutmayın.

Kaynak: zaman.com.tr