Bilim adamları, beyin hücrelerinin yenilenmesinin mümkün olmaması nedeniyle beyin ve omurilik hasarlarında karılaılan çaresizlii giderecek bir yol buldu.

Boston ocuk Hastanesi doktoru Jigang He, fare beyninde hasar görmü olan sinir hücrelerinin kendilerini yeniden üretmesini salayan yönteme imza attı. Doktor Jiang’in bu çalımayla ilgili kaleme aldıı makalesi, önde gelen bilim dergilerinden Science’da yayımlandı.

alıma sırasında, sinir hücresinin gelimesini engelleyen bir protein bloke edildi ve bunun, hasarlı optik sinirlerin yerine yeni hücrelerin gelimesini tevik ettii belirlendi.

Kol ve bacaklardaki sinir lifleri tahrip olduktan sonra kendisini yenileyebildii halde, beyin ve omurilikteki sinir hücreleri bunu baaramıyor. alımaya katılan, Genentech Inc. firmasından ilaç ve biyoteknolojiden sorumlu bakan yardımcısı Marc Tessier-Lavigne de açıklamasında, omurilik zedelenmelerinde hasta genellikle iyileemiyor derken, bu çalımanın hedefinin, bunun nedenini ortaya koymak olduunu belirtti.

alıma sırasında, PTEN ve TSC1 adlı proteinler bloke edildi ve söz konusu hücrelerin (axon) hızla kendini yeniledii görüldü.

Verilen bilgiye göre ekip, imdi bu proteinleri bloke edecek bir ilaç üretmek amacıyla çalımalarını sürdürüyor.

Hürriyet
Kaynak:teknolojivebilim.com