DNA iplikçiinin hücre çekirdeine nasıl yerletiini aratıran bilimciler insan genomunun ilk 3D görüntülerini hazırladıElbette söz konusu olan insan genlerini taıyan DNA zinciri. Toplam uzunluu 2 metreyi bulan DNA iplikçiinin hücre çekirdeine nasıl yerletiini aratıran bilimciler insan genomunun ilk 3D görüntülerini hazırladı.

Science dergisinde yayımlanan aratırmaya göre Massachusetts niversitesi Tıp Fakültesinden Job Dekker yönetimindeki ekip, milimetrenin yüzde biri kalınlıındaki DNA iplikçiinin çok sıkı bir kürecik halinde hücre çekirdeine sıdıını gösterdi.

İlk kez insan genomunun eklini tam olarak görebildiklerini söyleyen Dekker, DNA iplikçiinin oluturduu bu küreciin rastgele örülmediini, tamamen organize ekilde sıkıtıını söyledi. Dekker öyle devam etti:

İnsan DNA zincirini düz bir iplikçik olarak düündüümüzde, bazı genler birbirinden oldukça uzaa düüyor. Ancak bunlar organize ekilde bir kürecik içine sıkıtıında uzak gibi görünen genler birbirine komu oluyor. Dolayısıyla birbiriyle ilgisiz gibi görünen genlerin de aslında birbiriyle bilgi alıverii yaptıı, etkileimli bir kürecikten bahsediyoruz. Bu kesintisiz bilgi alıverii, bir hücrenin salıklı ileyip ilemediinde de etkili oluyor.

Aratırmayla ortaya çıkarılan bir baka bilgi ise insan genomunun iki ayrı kompartımana bölünmü olduu. İlk kompartıman aktif genlere eriimi hızlandırırken, ikinci kompantıman ise pasif genler için depo görevi görüyor. Bu iki kompartıman arasında dolanan kromozomlar pasif genlerini depoda bırakıyor.
Kaynak:www.teknolojivebilim.com