Sidney niversitesi öretim üyelerinden Prof. Simon Chapman, sigara filtrelerinde domuz kanından alınan hemoglobin maddesinin kullanıldıını iddia etti.

Prof. Chapman, domuz ürünleri konusunda hassas olan Müslüman ve Musevilerin bu konudan haberdar edilmesi gerektiini vurguladı.

Prof. Chapmana göre, sigara firmaları ticari sır kapsamına girdiini gerekçe göstererek, sigaralarda kullandıkları katkı maddelerini açıklamıyorlar. Domuzu haram olara gören inanç mensuplarının bu haberden memnun olmayacaklarını belirten Avustralyalı profesör, tütün endüstrisine kullandıkları maddeleri açıklama zorunluluu getirilmesi gerektiini kaydetti.

Daily Mailin haberine göre, Sidney niversitesinde gerçekletirilen aratırmada sigara filtrelerinde bir çeit kan proteini olan hemoglobin saptandı. Hemoglobinin, filtrelerden geçen dumandaki zehirli maddelerin daha etkin bir ekilde süzülmesi için kullanıldıı açıklandı.

Prof. Chapmana göre, bazı sigara üreticileri kullandıkları katkı maddelerinin büyük bölümünü açıklamakla birlikte, birçok maddeyi de dier katkı maddeleri adı altında gruplayarak gizlediini öne sürdü. Chapman bugüne kadar sadece Yunanistanda bir sigara firmasının filtrelerde domuz kanından elde edilen hemoglobin kullanıldıını resmen açıkladıını belirterek, Domuzu haram sayan bir inanca mensupsanız, sigarada kullanılan maddeleri bilme hakkınız var dedi.
Kaynak:haberturk.com