Lokman 16 – Yavrucuum! Yaptıın i, bir hardal tanesi aırlıında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu getirir, mizanına kor. Dorusu Allah, en ince ileri görüp bilmektedir ve her eyden haberdardır.

Bilmem hardal tanesi gördünüz mü ama haha tohumu gibi ince ufak bir tohumdur. Piyasada bildiimiz en hassas terazi olan kuyumcu terazisine 34 tane hardal tanesi atıldıında inanması güçtür ki terazi sıfır ile eksi arasında geziyor ama üstündeki hardalı görmüyor. Bir gramın yüzde birini tartabilen bu teraziler bile Yüce Rahmanın inceliini iyice kavramamız için verdii hardal misalinin ölçüsünü bize gösteremiyor.

Peki, bu kadar hassas olan bir muhasebeyi 70cme 100cm olan bir seccadeye sıdırmamız veya sınırlamamız mümkün mü

Yüce Rabbimiz geçici Dünya için hepimize ayrı ayrı roller tahsis etmi ve herkese verdii rol üzerinden deerlendirme yapmaktadır. Ne cinsiyetimizi, ne akrabalarımızı, nede lisanımızı bizler seçip karar vermedik. Bu ve benzeri bütün sahip olduumuz deerleri bizzat Rabbimiz takdir etmitir.

Anne ve babamızın en iyi evladı olmak, evli isek eimizin en güzel hayat arkadaı olmak, çocuklarımız varsa onlara en güzel ebeveyn olmak, akrabalarımıza en güzel akraba, komsularımıza en güzel komu, yolda yürüken en güzel vatanda, otobüse bindiimizde en güzel yolcu, alıverite en güzel müteri, araba sürerken en güzel oför olmak gibi hayat içerisindeki bitmeyen her türlü rolümüzü bahane ederek Yüce Allahın sevgisine sürekli yaklaabiliriz. Aslında farkındayız veya deiliz hiçbir anımız yoktur ki o an yaptıımız ameller, içinde olduumuz niyetler hesabımıza yazılmasın.

Yunus 61 – Ne zaman sen bir ite bulunsan, ne zaman Kurandan bir ey okusan ve siz ne zaman bir i yaparsanız, o ie daldıınız zaman biz mutlaka üstünüzde ahidizdir. Ne yerde ne gökte zerre aırlıınca bir ey Rabbinden uzak kalmaz. Bundan daha küçüü ve daha büyüü yoktur ki apaçık kitapta bulunmasın.

-İnsanlara teekkür etmeyen, Allaha ükretmi olmaz.* Hadisinde Efendimiz (SAV)de adeta Dünya içerisindeki tüm diyaloglarımızın, nasıl Yüce Allah ile ilikili olduunu en güzel bir ekilde ifade ediyor.

Bu ibadet uuru gerei insanlarla olan ilikimizi Yüce Allaha yaklama arzusu ile devam ettirirsek, takdir ve teekkürü karımızdakinden beklemeden doru ve iyi olanı icra etmemiz kolaylaır. Her karılatıımız olayda acaba Yüce Allah ben bu durumda nasıl davranırsam daha honut olur diye bir düünceniz varsa burada eytanın size karamsar bir tavsiyesiyle sizi yanıltma ihtimali nerdeyse ortadan kalkıyor.

Bu uuru hayatımıza uyarlamak ise tamamen Yüce Allahın kitabına sımsıkı sarılmak ile orantılı. Biz ne kadar dilersek dileyelim, lemlerin Rabbi olan Yüce Allah dilemedikçe biz dilemi olamayız.