Yapılabilir ve teorik olarak mümkündür. Hatta ünlü tenor Cruso’nun bunu baardıı rivayet edilir. Rezonansını tutturabilirseniz sadece bardak deil baka birçok eyi kırabilirsiniz.

Peki öyleyse, nedir bu rezonans

Salıncakta bir çocuu salladıınızı düünün. Salıncak size gelirken, tam en üst noktaya ulamadan salıncaı itmeye kalkıırsanız, onu yavalatırsınız. Ancak salıncak size doru gelirken, itmeyi hep en üst noktada yaparsanız, her seferinde aynı kuvvetle itseniz bile, salıncak gittikçe hızlanacaktır.

Salıncak kendi tabii frekansı ile, diyelim ki, dakikada 30 salınım yaparak sallanıyordu. Siz de dıardan bir kuvvet, fakat aynı frekansta bir kuvvet
uyguladınız. Bu iki frekans çakıtı ve salıncak da bu nedenle gittikçe hızlandı.

Salıncak örneinde olduu gibi, her cismin bir kendi tabii frekansı vardır. Cisimlere kendi tabii frekansları ile çakıan bir frekansta her hangi bir kuvvet uygularsanız rezonans denilen kontrolsüz bir ortam oluabilir.

Eer önünüzde duran bir bardaa, onun tabii frekansına uyan bir frekansta baırabilirseniz, daha dorusu bir ses dalgası gönderebilirseniz, bardaın tabii frekansı ile sesin frekansı çakıarak, bardaktaki titreimi kontrolsüz bir ekilde artırır, bardak rezonansa girer ve sonuçta çatlayabilir veya kırılabilir.

İnsanlar günlük yaamlarında pek fark etmemelerine ramen rezonans olayı, otomobilden, köprü dizaynına kadar mühendislerin en çok zorlandıkları konulardan biridir. Hala bu nedenle, askerler bir köprüden geçerlerken, yürüyü adımlarının frekansları köprünün tabii frekansı ile çakııp, köprü yıkılmasın diye, köprülerden uygun adım yürüyüle geçmezler.

Otomobilde direksiyon mekanizması ile amortisörlerdeki titreim aynı frekansa gelince, rezonans sonucunda direksiyon iddetli sarsılmaya balar. Mühendisler araba dizaynında parçaların biçimlerini, yaylanmalarını ve aırlıklarını, devir sayıları ve benzeri faktörleri göze alıp rezonansı en aza indirmeye çalıırlar.

Peki bu rezonansın hiç iyi bir yönü yok mu Var elbette. rnein radyo istasyon dalgalarını ararken bu dalgaları yakalarsanız, kendi alıcınızın frekansı ile birbirini tuttuu an rezonansa girer, genlii artar ve bu istasyonu iitmeye balarsınız.