seo.jpg

SEO SZL

A
Adwords = Google ve beraberinde reklam veren firmaları (cpc – cost per click) tıklama baına ücretlendirme bazında çalıan bir sistem.
Affiliate = Webmasterların ; firmaların satmı olduu ürünleri yada servisleri websiteleri ile promosyonununu text link yada grafik/resimlerle yaparak ; tıklama, üyelik yada satı bazında firmaların belirlemi olduu komisyon aldıkları bir Internet Pazarlama modelidir.
Agent Name = User-Agentin e anlamlısıdır. Arama motorunun robotu olarak yada ziyaretçinin browserı olarak tanımlanan isimdir (Browser : Internet Explorer , Netscape Navigator veya Mozilla gibi tarayıcı ismi)
Algorithm = Website ve web sayfalarını sıralamak için kullanılan bir matematiksel formüldür.
Altavista = Geni/büyük içerikli(ölçekli) ilk arama motorlarından.
Alt Tag = Tarayıcının , kullanıcı mevcut sayfada görmek istemedii yada göremedii bir resim için kullanılan alternatif yazıdır(text).
Anchor Tag / Text = Gidilecek linki belirleyen(saptayan) kod / anahtar kelime(keyword)dir.
örnek: Seo buradaki seo kelimesi link için anchor text olur.

B
Back Link = Bir siteden dierine verilen linktir. (rn : X site üzerinde Y siteye link var ise X sitedeki link Ynin back linkidir.)
Bridge Page (Köprü Sayfa) = Kesin olarak bir websitenin giri(balangıç) noktası olarak tasarlanmı Doorway Page benzeri sayfadır.
(Doorway Page) = Arama motorlarında yüksek sıralamalarda yer alabilmek için tasarlanmı sayfadır.

C
Clicks (Tıklamalar) = Bir ziyaretçinin sitenize her tıklayııdır. Genellikle baka sitelerde bulunan link veya bannerlarınıza tıklanma sayısını belirlemek için kullanılır.
Click-Through = Sitenize yönlenen her tıklamadır.
Click-Tracking = Gelen ve giden linkleri takip etmek için script kullanımıdır.
Cloaking = Arama motoru örümceklerine sitenizden farklı içerik sunmaktır. Bu genellikle spiderları optimize edilmi bir içerik gibi göstererek kandırma ilemidir ve birçok arama motoru tarafından kullanımı yasaklanmıtır.Bir sitenin Google arama motorundan banlanması için ilk etkenler arasında cloak gelir.
Comment Tag = HTML içerisindeki yorum tagıdır (tag=etiket). Kaynak kodu gösterilmedii sürece gözükmez.
( örn = )
Counter = Türkçe karılıı sayaç olan , bir sayfanın hitini ve ziyaretçi sayısı gibi verilerini sayan yazılımdır.
CPA = (Cost per Action) Yapmı olduunuz Faliyet / Eylem baına cretlendirme olarak belirlesem de tam olarak Türkçe karılıı yoktur. Ancak belirli birey yaptıınızda , örnein bir alıveri , karı tarafa yapılan ödemedir.
CPC = (Cost Per Click)Tıklama Baına cretlendirme. Bir site üzerinde bulunan linke her tıklandıındaki ücretlendirmedir.(rn = 1 cent per click tıklama baına bir cent demektir.)
CPL = (Cost per lead) Eylem baına ücretlendirme. Bir üyelik yada belirli bir eylem karılıında verilen ücrettir. (rn = Bir Sitenize yeni bir üye yolladıında ödenir.)
CPM = (Cost Per Thousand) Bin kez gösterim bedelidir.
Crawler = Arama motorlarının bir websiteyi gezen ve bilgi toplayan programına denir.arama motoru örümceide denilmektedir.
Cross Linking = (apraz linkler) eitli(birden fazla) sitenin birbirine link vermesi.
CSS = Cascading Style Sheets. Bir sitenin tasarımını kolayla kullanmak ve yönetmek için kullanılır.
CTR = (Click Through Rate) Tıklama oranı demektir.Tıklamaların gösterimlerle karılatırarak ortaya çıkan orandır.

D
Dead Link = (lü link) 404 , sayfa bulunamadı hatasını üreten linktir. Serverda öyle bir dosya bulunmadıı zaman meydana gelir.
Directory = Website veritabanı vede dizinidir. Yahoo ve Dmoz.org ana örneklerdir. Arama motorlarına benzemelerine ramen tek farklı insanlar tarafından yönetiliyor olmasıdır. Birçok arama motorunun da kendi website dizini bulunmaktadır. Bu dizinler websiteleri veritabanları aracılıı ile indekser. (Directory terim olarak Dizin demektir) Google directory
Domain = Bir websitenin ismidir. (rn : gitme.net)
Dynamic Ip Address = Internete her balandıınızda deien ip adresidir.
Dynamic Page = (Dinamik Sayfa) Sabit bir içerie sahip olmayan kullanıcının komutu / istei karılıında oluan sayfalardır. (rnk : Yapmı olduunuz bir HTML sayfası sabit , bir veritabanından yararlanarak oluturulan ve sayfanın kodu içerisinde aslında içerik bulunmayan sayfa dinamiktir.)

E
Error Log File = (Hata Kayıt Dosyası) Meydana gelen hataları kaydeden bir server kayıt dosyası/logudur.

F
FFA Free For All = (Herkese Açık) Ziyaretçiler tarafından eklenen linkler dıında birey içermeyen bir link sayfasıdır.
Freshbot = Googleın crawlerlarına verilen isimdir ve genellikle dier crawlerlarındann daha çabuk Google indeksine sayfaları ekledii bilinir.

G
Google Bot = Googlea sayfa indeksleyen crawlerdır.
Google Everflux = (Google Deikenlii) Bu Google arama sonuç sayfalarındaki sürekli deikenlikleri/deiiklikleri belirler.

H
Header Tag = Balık Tagı. Site balıklarını (title deil) belirlemek için kullanılır
Hidden Text = Gizli yazı. İnsan gözü ile gözükmeyen , çünkü arka plan ile aynı renk olan yazıdır.

I
Image Map = Bir resimdeki belirli yerleri link olarak tanımlamaya yarayan sistem.
Impressions = Bir sayfanın gösterim sayısıdır.
Inbound Link = Bir baka sitenin sizin sitenize vermi olduu linktir.

K
Keyword = (anahtar kelime) Bir arama ileminde arama motorlarının, aranılan kelimenin içerildii yada kelime hakkında bilgi sunan websitelere / sayfalara ulamak için kullanılan sözcük/kelimedir.
Keyword Density = (Anahtar Kelime Sıklıı) Aranılan sözcük yada sözcük öbeinin (Keywordün) sıklık/younluk yüzdesidir.
Keyword Stuffing = Keyword Zımbırtısı da diyebiliriz Arama motorlarının kafasını karıtırmak için bir sayfayı farklı farklı keywordler ile tıkabasa doldurmak için yapılan ilemdir.

L
Link Farm = (Link tarlası) Arama motorlarında sıralamalarını yükseltmek için birbirine sayfalarında link veren siteler serisidir.
Link Popularity = Link Popüleritesi. Belirli bir siteye , link veren önemli sitelerin sayısıdır. Birçok arama motoru bir sitenin sıralamasını belirlemek için link popüleritesini bir faktör olarak görmektedir.

M
Meta Search = Birden çok veritabanını arayarak sonuçları birletirmeye denir.
Meta Tags = Bir sitenin HTML kodlamasının yapısını belirleyen ve sayfada kullanıcıya gözükmeyen yazıdır.

O
Open Directory Project = Gönüllüler tarafından yönetilen website dizinidir. Veritabanları internetteki birçok site tarafından kullanılır.
(www.dmoz.org) – DMOZ
Optimization = Bir sayfayı/siteyi arama motorlarının belirli sonuçlarında yada keywordlerde mükemmel baarıyı salamak ve sıralamalarda yüksek pozisyon elde etmek için yapılan düzenlemedir.
Outbound Link = Sitenizden bir baka siteye giden linktir.
Overture = En çok kullanılan PPC (Tıkalama baına ücretlendirme) bazında hizmet veren arama motorudur. Overture internetin bazı , Altavista, GO , HotBot , iWon, Lycos , MSN ve NBCi gibi en popüler arama motorlarına sonuçlar temin eder.

P
Page = Sayfanın bir kullanıcı tarafından çarılma sayısıdır.
PFI = (Pay For Inclusion) Ekleme / Kayıt baına ücretlendirme olarak da adlandırılabilir. Yahoo vb arama motorlarının dizininde listelemek için ücretlendirmesi gibi , bir siteyi belirli bir yerde/dizinde listelemek için ödenir.
Pop Under = Popunder bir sayfa altında yüklemesini tamamlar ve ancak aktif sayfa kapatıldıında görülebilir.
Portal = Genelllikle bir Websiteyi internetin balangıç noktası adı altında tanımlamak yada tamınlamaya çalımak için kullanılan bir Internet Pazarlama terimidir. Tipik olarak Portal Site websitelerin katalou, arama motoru yada ikisi olarak tanımlanır. Bir Portal Site email ve benzeri hizmetleri kullanıcıları ayartarak (kendisine çekerek) emaillerini kontrol etmek vb hizmetler için ilk girecei site olarak sunar.
Pagerank = Google Page Rank. Daha yüksek Page Rank arama sonuçlarında daha yüksek pozisyon/sıralama olarak tanımlanabilir.

Q
Query = Arama motorlarında aranan bir sözcük öbeidir.

R
Rank = Bir sitenin aramalardaki pozisyonudur.
Rate Card = cretlendirme bilgisini sunan tablo/dökümandır.
Reciprocal Link = (Karılıklı Link) İki sitenin link deimesidir.
Referrer = Bir siteye gelen ziyaretçinin geldii sayfadır.
Refresh Tag = Bir sayfanın nerede ve ne zaman yenileneceini (refresh) belirleyen tagdır.
Relevancy = Kullanıcı tarafından belirlenen ve bir dökümanın kullanıcıya ne kadar iyi , kullanıcının aradıı bilgiyi sunduunu belirleyen ölçüdür.
Robot = Robot arama motorlarının sayfalaraı gezerek bilgi toplaması gibi ilemleri yapmak için bulunan programdır ( Detaylı bilgi yukarıdaki terimlerden birinde var)
Robots.txt = Arama motoru spiderlarını sitenin belirli yönlerine yönlendirmek için oluturulan dosyadır.Genellikle indexlenmemesini istedimiz klasör yada dosyalar için kullanılmaktadır.

S
Scooter = Altavistanın crawlerıdır.(Siteler hakkında bilgi toplayan program – yukarıda açıklama var.)
SEO = (Search Engine Optimization) Arama motoru optimizasyonu yada arama motoru marketing bir sitenin yapılması ilemi ve ; arama motorları ve arayıcılara , içeriinin yüksek oranda , aranılan kelimeler ve içerik açısından balantılı olması amacına göre uygulanan bir bir Online Pazarlama türü/eklidir.Baarılı bir Arama motoru optimizasyonu bir sitenin aramalarda kullanılan kelime yada sözcük öbeklerinde (phrase) en yüksek sıralamayı/pozisyonu elde etmesine yardımcı olur.
SERP / SERP = (Search engine results page(s).) Arama motoru sonuç sayfası(ları).
Slurp = The Inktomi arama motorunun crawlerı.
SPAM = İstenmeyen , belirli bir yerden yenilik/haber vb bilgi almak istediine zair anlama kabul etmediiniz halde gönderilen maildir. Dier anlamı olarak da arama motorlarına belirli bir sayfayı sürekli olarak bir sayfayı ard arda kaydetmekdir.
Spider = Bir sayfayı ziyaret ederek belirli bilgiyi kaydeden programdır.
Submission = Kayıt. Bir siteyi arama motoru yada dizine kaydetme ilemidir. Genellikle Search Engine Submission (Arama Motoru Kaydı) olarak kullanılan terimdir.

T
Traffic = Bir sitedeki ziyaretçi ve sayfa gösterimi.

U
Unique Visitor = Tekil ziyaretçi bir sitenin tüm sayfaları dahil olmak üzere , alt sayfaların ekstradan dahil olmadıı , yani sadece Ana sayfanın sayıldıı tek bir ip üzerinden siteye eriilen rakamı belirler.
rnek : 2 Tekil Ziyaretçi = 2 Farklı ip üzerinden 2 farklı kiinin siteye erimi olması demektir.
URL = Uniform Resource Locator. Belirli bir kaynaın bulunabildii adrese verilen ad.