İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberinde, İskoçya Ulusal Kan Nakil Servisi’nin rehberliinde yapılacak ve üç yıl sürecek proje kapsamında bilim adamlarının, tüp bebek tedavisi için kullanılanlardan arta kalan insan embriyonlarından çıkarılan kök hücrelerden sentetik kan üretmeye çalıacakları belirtildi.

NHS Kan ve Nakil Ameliyatı ile Wellcome Vakfı’nın destekleyecei aratırma çerçevesinde bilim adamlarının, doku reddi endiesi olmadan herhangi bir hastaya nakil edilebilen O RH negatif kan grubunu gelitirebilecek embriyonları bulmaya çalıacakları kaydedildi.

Nüfusun yalnızca yüzde 7′sinde bulunan 0 RH negatif kanın, embriyonik kök hücrelerin sonsuz çoalma yetisi sayesinde sınırsız miktarlarda üretilebilecei belirtildi.

Aratırmanın amacının, hücreleri, acil nakiller için gelimi, oksijen taıyıcı kırmızı kan hücrelerine dönümek üzere harekete geçirmek olduu ifade edildi.

İskoçya Ulusal Kan Nakil Servisi’nin, birkaç hafta içinde milyonlarca pound tutarındaki aratırmaya fon salaması için Wellcome Vakfı ile bir anlama imzalamasının beklendii belirtildi.

İngiliz The Independent gazetesine göre de projeye, İskoçya Ulusal Kan Nakil Servisi’nin yöneticisi, Edinburgh niversitesi profesörü Marc Turner rehberlik edecek.

Baarılı olması halinde aratırma, taze kan için baıçılara gerek duyan kan nakil servisleri için bir devrim nitelii taıyacak ve bu sayede enfeksiyon riski olmadan kan nakli yapılabilecek.
Kaynak:www.teknolojivebilim.com