İzmit Belediyesinde 21 yıldır santral operatörlüü yapan Rıdvan Demirciolu 8 bin 500 telefon numarasını hafızasında tutuyor.

Rıdvan Demirciolu (40), doutan görme engelli olduunu, köy artlarında okula gitme imkanı bulamadıını söyledi. u an açık ilköretim beinci sınıfta örenim gördüünü söyleyen Demirciolu, olunun da yardımıyla okula devam ettiini belirtti.

Yıllar önce İstanbul’da Salık ve Sosyal Yardım Bakanlıına balı bir rehabilitasyon merkezinde toplam 20 saati geçmeyen santral operatörlüü eitimi aldıını anlatan Demirciolu, unları söyledi: Burada 30 dahili numarası olan bir santral vardı. Santral dairesinde biri aradıında nasıl davranılacaı, santral dairesindeki makinenin nasıl çalıtıı öretildi. Bu eitim sonunda 19 yaındayken İzmit Belediyesine girdim. Belediyeye baladıımda santral operatörlüünde görme engelli arkadalarımın bu ite baarılı olamadıını gördüm. İlk balarda benim baarılı olamayacaım izlenimi vardı. Ancak ben ısrarcı oldum. 2 yıl gibi bir ura verdim. Sonuçta bu ii dier insanlardan daha iyi yaptıım söylenince mutlu oldum ve belediye tarihinde 21 yıldır aynı ite çalıan ilk kii oldum.” Numaraları ezberlemek için herhangi bir çaba sarf etmediini, dile getiren Demirciolu, öyle devam etti: “Her zaman iimi daha iyi yapabilme arzusu içerisindeyim. Bir eyleri iyi yaparsanız ve kendinizi kanıtlarsanız, mutlaka ödüllendirilirsiniz.

Aradan geçen 21 yıl içerisinde 8 bin telefon numarasını ezberledim.

Belediyenin yeni hizmet binasına taındıında da 500 yeni numara daha ezberledim.

21 yıl önce belediyeye girdiimde çou kısım telefonları iptal oldu, ama ben hala onları aklımda tutuyorum. Onları unutmuyorum. Galiba beynim telefon numaralarını çok seviyor. Bilinmeyen numaralar servisi bile Kocaeli ile ilgili telefonları bana yönlendiriyor.” İptal edilmi telefonları aklında tutmak istemediini de belirten Demirciolu,”Bilgisayarda olsa eski numaraları atıyorsunuz yenileri koyuyorsunuz, ama ben eskileri de yenileri de birlikte devam ettirmek zorunda kalıyorum. Bu anlamda kullanılmayan numaraları aklımda tutmak yerine onları unutmak isterdim” dedi konutu.