Scuba Diving Nedir

ehir yaamının olumsuz etkileri ve i dünyasının monoton, yorucu ve stresli temposu insana zaman zaman bir kabus yaatıyor. Yinede bu kabusu güzel bir düe, benzersiz bir serüvene dönütürmek elinizde… Yıllık izinlerinizde ya da hafta sonu tatillerinizde hereyden uzaklaıp hayatın yıpratıcı izlerini silmek ve küçük bir mola verebilmek için mavi sular gizemli bir dünyaya çagırıyor sizi. Sualtının heyecan verici, nefes kesen dünyasını kefetmek ve maviliklere aık dier arkadalarınızla birlikte ortak bir duyguyu paylamak için, dalmaya var mısınız

SCUBA DIVING YA DA ALETLİ DALI

Maviliklere daldıınızda, suyun üstündeki herey geride kalacak… Sıkıntılar, üzüntüler, problemler hepsi uçup gidecek. Yalnızca siz ve çevrenizi saran sualtı dünyasının rengarenk sakinleri kalacak geriye. Hepimiz, bir kerede olsa palet, maske ve norkel takımlarına öyle bir göz atıp suyun altını incelemeye çalımıızdır kimi zaman, tabii nefesimiz yettiince. Bu yolla, sualtında saklı güzelliklerin ince detaylarını da yakalamı olabiliriz ama, o büyüleyici atmosferi derinlemesine hissedebilmenin yanlızca belgesellerde gördüümüz inanılmaz canlılarla tanıabilmenin yolu tüplü dalıtan, SCUBA dan geçiyor. Günümüzde bu, modern teknoloji ürünü dalı ekipmanlarıyla hem çok kolay, hem de son derece güvenli. Scuba dalıı için iki art var; birincisi iyi bir eitim, ikincisi ise kurallara harfiyen uymak…

Türkiyede her geçen gün daha da popüler olan Scubanın eitimini veren birçok kurulu bulmak mümkün ( Dalı kulüpleri, özel dalı merkezleri, üniversite kulüpleri vb.). imdi yapmanız gereken, bunlardan birini seçmek ve hemen sualtı serüvenine doru yola çıkmak…

Karar verdiniz, artık sonsuz mavilikleri kefetmeniz an meselesi. Hayal etmek bile heyecan verebilir. Artık kimbilir hangi denizlerin, okyanusların gizemli derinliklerinde daha önce hiç görmediiniz güzellikler sizi karılayacak Tabii eitiminizi tamamlayıp, tam bir balıkadam olduktan sonra !… Eitim deyince aklınıza öyle seneler sürecek aır bir eitim gelmesin. Yaklaık bir haftalık bir kurstan sonra baarılı olursanız dalı brövenizi alabileceksiniz. Scuba eitimi veren kurulular listesinde de görebileceiniz gibi, ister yaadıınız ehirde, isterseniz yaz tatili için gittiiniz yörelerde geçerli olan BSK, BSAC,CMAS, PADI, NAUI vb. sertifikalarını veren bir dalı merkezi bulmak mümkün.

Scuba Diving Eitimi

Scuba Diving eitimi üç aamadan oluuyor. nce teorik dersler alacaksınız. Bu derslerde dalıın temel kurallarını, kullanacaınız ekipmanları, sualtında karılaabileceiniz rahatsızlıkları, ilk yardım uygulamalarını, derinlik ve zaman hesaplarını öreneceksiniz. Daha sonra sı denizde veya havuzda pratik dersler balayacak. Dalı elbisesini giyip, aırlık kemerini, maske ve norkelinizi, hava tüpünüzü, BCnizi (denge yelei) ve regülatörü de kuandıktan sonra, laf aramızda suyun dıındayken gerçekten çok aırlar, kendinizi suya bırakabilirsiniz.

Ekipmanınızın kullanımı, acil durumlarda arkadaınızla yardımlama ve çimlenme, maske suyu dıarıya boaltma, suyun altındaki haberleme iaretleri, derinlerde kulak dengesi bu derslerde örenmeniz gerekenler temel bilgiler arasında.

Teorik derslerin ve pratik çalımaların ardından önemli ve zorlu bir sınav bekliyor sizi. Sakın kolay geçerim demeyin ! Kursa devam edebilmeniz, daha da önemlisi kendi güvenliiniz için örendiklerinizi çok iyi çalımanız gerekiyor.

Eee, yüzdünüz yüzdünüz kuyruuna geldiniz. Sınavda baarılı olduktan sonra, sıra heyecan ve sabırsızlıkla beklediiniz gerçek dalıta. Eitmeninizin gözetimi altında ilk dalıınızı yapacaksınız. İlk dalıınız beklediiniz kadar serüven dolu olmayabilir, ya da önceden yaptıınız çalımaların deiik ortamada bir tekrarı gibi gelebilir size ama unutmayın, pratiiniz arttıkça çok daha keyifli dalılar yapacaksınız.. Denizde yapacaınız 5-6 dalı sonunda, siz de Poseidonun esrarengiz bir parçası olacaksınız.

Bir dalgıçsınız artık… Ancak sakın aklınızdan çıkmasın, henüz yolun baındasınız. Yanınızda en az üç yıldızlı buddyniz (dalı arkadaınız) olmadan dalmanız kesinlikle yasaktır. Bu arada dalı sayınız ve tecrübeniz arttıkça ve gerekli eitimleri aldıkça tecrübeli bir dalgıç olabilisiniz. Unutmayın Türkiye ve Dünya denizlerinin altında o kadar çok doa harikası ve tarih varki , bir kere dalmanız bile sualtını sizin için bir tutku haline getirecek. Tarifi olmayan, yaamayanın bilemeyecei bir tutku…

Scuba Diving Tarihi

İnsanolu ilk çalardan itibaren suyun altındaki zenginliklerden yararlanabilmek amacıyla sürekli olarak dalılar yaptı. Bu nedenle, hiçbir alet kullanmaksızın bir taa tutunarak dipten sünger, mercan, sedef çıkaran insanlar da tarihin ilk dalgıçları olarak kabul edilirler. 1500-1700 yılları arasında ise dalgıçların sualtında kalma sürelerini uzatabilmek amacıyla, içlerinde hava hapseden dalı çantaları gelitirdi. 1715 yılında John Lethb Ridge adlı ingiliz aratırmacı her tarafı kapalı, deriden bir dalgıç elbisesi yaptı. 1825 yılında W.H. James adlı bir dier İngiliz mucit, üzerinde sıkıtırılmı hava taıyan elbiseyi buldu.

1930lu yıllarda palet, yüz maskesi ve norkel gibi dalı araçlarının gelitirilmesi ile birlikte, serbest dalılarda büyük artılar oldu. Fransız denizci Jacpues Yves Cousteau ve Emile Gagnanın gelitirmi oldukları dalı regülatörleri sayesinde, 1943de dalıcılık tarihinde bir devrim niteliinde olan tüplü dalılar baladı.

Dalılar, zaman içinde ihtiyaçları gidermek için yapılan faaliyetler olmaktan çıkarak, sportif bir hobi kimliine büründü. 1959a kadar sadece ilgili kiiler tarafından sistematik olarak sürdürülen dalılar, bu tarihten sonra uluslar arası dalma sporu derneklerinin kurulması ile birlikte sportif amaçlarla düzenlenmeye baladı.

1958 yılında kurulan Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS), sualtı sporlarının dünya çapında otorite kuruluudur.

lkemizde sualtı sporları geni anlamda 1950den sonra baladı. Türkiyede sualtında öncülük eden ve dünyada da ilkler arasında yer alan Caddebostan Balıkadamlar Spor Klübü, 8 Mayıs 1954 tarihinde İdris Baaraner ve Yusuf Ziya İnanın giriimleriyle Balıkadamlar Spor Kulübü adıyla kuruldu.

Deniz Kuvvetleri Dalgıç Sınıfının oluturulmasında önemli rol oynayan kulüp, daha sonraları Askeri Dalgıç Sınıfına yetimi eleman veren en güçlü kaynak oldu. Askeri yararları dıında sualtı ile ilgili her türlü sportif, teknik, kültürel ve bilimsel etkinliklere katılan kulüp, 1967 yılında kamu yararına çalıan dernek statüsüne alındı ve ismi Türk Balıkadamlar Spor Kulübü olarak deitirildi. Bu kulüpte her yıl açılan balıkadam yetitirme kursları ile yılda 200e yakın kii balıkadam olmakta ve aldıkları ilk ulusal bröve olan BSK brövesi ile dünyanın her yerinde rahatlıkla dalabilmektedirler.

1980 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüüne balı olarak Sualtı Sporları, Cankurtarma, Sukayaı ve Paletli Yüzme Federasyonu kuruldu, Bakanlıına Taylan Uygur, Genel Sekreterliine Harun Sevinç getirildi.

Bazı Dalı Bölgeleri

Antalya
Kemer: lkemizin en çok dalı okullarının bulunduu bu dünyaca ünlü turistik beldemiz, bünyesinde çeitli dalı alternatifleri bulundurmaktadır.

Hemen Antalya liman giriinde bulunan Fransız askeri nakliye gemisi 20-32 metre derinliklerde yatmaktadır, genelde bulanık olan su batık meraklıları için çok ilginçtir.

Kemer Marinası açıklarında 33 metre kumluk dipte yatan Paris Batıı, her dalıcının ziyaret etmesi gereken bir batıktır.

Tekirova açıklarındaki İç Adalar çeitli dalı türlerini gerçekletirilebildii bir bölgedir. Bölgenin zengin bir dalı noktası olan kanyonda iri vatozlar ve her çeit balık görülebilir. İç adalar, Maara dalıı için de idealdir. Austos ve eylül aylarında, orkinos sürüleriyle karılaıldıı gibi fok balıına da rastlanabilir. Yine bu sular makro ve gece fotorafçılıı için harikadır. Kıyı sularda yunuslarla her an karılaılabilir.

Kalkan: Advance Dalıcılara yönelik olan Kalkan suları, ciddi dalılar yapıp form tutmak isteyenler için idealdir. Akıntı, sert rüzgar, duvar dalıı, macro hayat, pelajik, batıklar bölgenin dalı zenginlikleridir. 30′lu metrelerde yüzlerce ıskarmoz, orfozların akıntıda durabilme becerileri seyredilmeye deerdir. Kaplumbaa, orkinos, vatos, köpekbalıı görülebilecek deniz canlıları arasındadır.

Patara kanyonu, mercan ve sünger çeitleriyle süslüdür. 11 metreden 132 metreye inen fener duvarı, oldukça canlı ve renklidir. ksüz Ada ise köpekbalıı ailesinden keler balıklarını barındırır.

B-24 Amerikan Sava Uçaı Batıı : Antalya’nın Manavgat ilçesi yakınlarında, 200 m açıkta yatan batık, 1944 yılında Romanya üzerindeki bombalama görevini yerine getirdikten sonra Kıbrıs’taki üssüne dönmek üzere hareket eden “Hadley’s Harem” isimli B-24 tipi Amerikan sava uçaına aittir.

1995 yılında yapılan çıkartma çalımalarında uçaın kokpiti su yüzüne çıkarılmı, bir süre Cengel jandarma karakolunda kaldıktan sonra İstanbul’daki özel müzelerden birine götürülmütür. Uçaın kalan kısmının çıkarma çalımaları sürmektedir. Uçaa dalı özel izin gerektirmektedir.

Uluburun Antik Batıı: Ka ilçesinin 8.5 kilometre güney dousunda uzanmakta olan Uluburun’un dou kıyısından 60 metre açıkta yatan batık M. 14. yüzyıla ait bir yük gemisi kalıntılarıdır. 1984 yılında balanılan dalılar sonucu geminin 61 metre derinlie kadar yuvalanmı, esiz yükü gün yüzüne çıkartılmıtır. ıkarılan eserler günümüzde Bodrum sualtı arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

Gelidonya Antik Batıı: Antalya körfezinin batı ucunda bulunan Gelidonya batıı, bugünkü adıyla Talık burnunun yakınında seyrederken kayalara çarparak batan bir yük gemisine aittir. 26-28 metre derinlikte bulunan batıa 1960 yılında yapılan aratırma dalılarıda, geminin M.. 13. yüzyıl sonlarına ait olduu saptanmıtır. Bu batıın dier bir özellii, kara kazısı standartlarına uygun olarak yapılan ve kazısı tamamlanan ilk sualtı kazısı unvanına sahip olmasıdır.

1994 aratırması sırasında Gelidonya batıında bulunan ta çapalardan, Ortadou kökenli olduu tahmin edilmektedir. Batıktan çıkarılanlar Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Fransız (Sosyete) Batıı: Antalya Yat Limanının 1 km açıında, amandıranın altında yatan batık, 1942 yılında sava sırasında batırılan “San Didier” adlı Fransız sava gemisine aittir. 1946 ve 1974 yıllarında yapılan çalımalarda geminin içindeki yükün büyük bir bölümü çıkarılmıtır. Hastane destek gemisi görünümünde olan bu geminin içinde cephane ve çöl artlarını uygun arabalar bulunmaktaydı. Kamufle edilebilmesi için personelin üniforma giymemesi ve balıkçıların yardımları sırasında gemideki insanların ahsi malzemelerini de yanlarında taımaya gayret etmeleri halk arasında geminin adının “Sosyete batıı” olarak kalmasına neden olmutur.

Bu gün üzerinde pek bir eyin kalmadıı batık yine de dalgıçlarının ilgisini çekmeye devam etmektedir. Dalı yapabilmek için Antalya valilii ve Deniz Polisi ube Müdürlüünden izin almak gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken dier bir nokta ise yat limanı azına yakınlıı dolayısıyla tekne trafiinin fazla olmasıdır.

Falezler: Antalya’nın iki büyük plajı olan Lara ve Konyaaltı arasında kalan bölgede karadan dalı için elverili noktalara sahiptir. Falez oluumları 14 metreden 25 metre derinlie kadar inerler. İlk 20 m ilgi çekicidir. Giri kolaylıı açısından tercih edilen yerlerden biri Konyaaltı plajına inen varyantın altıdır. Bu bölgede kayalık kesim 25 metreye kadar iner ve suyun altında falezleri ve üzerindeki canlı yaamını görmeye imkan kılar.

Sıçan Adası: Antalya limanına bir kaç kilometre uzaklıkta olan bu küçük ada dalıcıların ilgisini çeken dier bir bölgedir. Sahile bakan batı yakası sı bir derinlie sahip olup (maksimum 8 metre) dip yapısı genelde kumdur. En ilgi çekici bölümü kuzey dou yakasıdır ve kayalık dip yapısı 22 metreye kadar inmektedir. Aynı zamanda dousunda ufak bir maaranın olması dalıcılar için ho bir sürprizdir. Batıdan esen poyraz dalga yaratmamasına ramen rüzgar iddetine balı olarak kuvvetli yüzey akıntılarına neden olur. Günlük tekne gezisine çıkanların da ilgi odaı olduundan youn bir tekne trafiine sahiptir.

Ka Uçak Batıı: İkinci Dünya Savaı sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı Meis adası yakınlarında batan üç pervaneli İtalyan sava uçaı 57 metrede görülmeye balamakta ve kuyrukla dier metal parçaları meyil nedeniyle 70 metre derinlie kadar uzanmaktadır. Enkazın etrafında patlamı ve hala aktif olduu tahmin edilen cephaneler bulunmaktadır.

Tekirova’nın açıklarında bulunan küçük adalardan olumu bir dalı bölgesidir. Etrafında bir çok dalı bölgesinin bulunması, çok çeitli derinliklere sahip olması dip yapısının Antalya’ya oranla zengin olması, görü netlii ve bir çok dalı merkezine yakınlıı nedeniyle en popüler dalı bölgelerinin içinde yer alır. Kemer yat limanından aaı yukarı 45 dakika mesafededir.

Gök Maarası: Finike’de bulunan Gök Maarası, Asya’nın dalıı yapılmı en derin maaralarından biridir. Maaradan çıkan tatlı su 15 metre derinlikten sonra suyla karıır. Geni bir koridorla dibe doru inen maarada sarkıtların bulunması daha önceden kuru olduunun iaretlerindendir.

Paris Batıı: Kemer Yat Limanı’ndan 1,5 km kadar açıkta kum bir zemin üzerinde, 25 metre derinlikte yatan batık İkinci Dünya Savaı sırasında batan bir Fransız yük gemisine aittir. 1896 yılında yapıldıı tahmin edilen gemi 3 güverte ve iki ambara sahiptir. Ambarlardaki birbirine kaynamı cephaneler, orta bölümdeki çini kaplı kısım ilginç noktaları oluturmaktadır. Son yıllarda dalıcıların bir hayli ilgisini çeken bu batıın bir çok ziyaretçisi bulunmaktadır.

Suluin Maarası: Antalya platosu traverten bir platodur ve bu platoyu; su, kireç talarını eriterek meydana getirmitir. Bu oluumun altından bir çok tatlı su kaynakları denize karımaktadır.

Kırkgöz mevkiindeki Suluin maarası, içindeki sarkıt ve dikitlerden dolayı daha önceden kuru olduu tahmin edilen sualtı maaralarından birisidir. 1995 yılında yapılan bir aratırmada maara derinliinin 83 metreye ulatıı ve kanallardan daha ilerlendiinde 45 metre civarı bir derinlikte büyük bir salonun içine girildii saptanmıtır. Bu salonun duvarları sarkıtlar, traverten havuzlar ve dier oluumlarla kaplıdır. Salona giren ve çıkan çok sayıdaki yan kollar olduu yapılan aratırma dalılarında görülmütür.

Balıkesir

Ayvalık: Bir rivayete göre kayıp Atlantis’in yer aldıı yer olan Ayvalık, esiz dalı olanaklarına sahiptir. Güne Adası, Yuvarlak Ada, Kerbela Taları belli balı dalı noktalarıdır. En popüler dalı noktası ise, Kız Adasının açık denize bakan yanıdır. 19 metre derinlikte balayan sualtı faunası gerçekten görülmeye deerdir.

Mula

Datça: nlü corafyacı Strabon’un “Tanrı çok sevdii kulunu ömürlü olsun diye Datça yarım adasına gönderir” dedii Datça’da harika dalı alanları bulunmaktadır. Kara incir açıklarında bulunan irili ufaklı adacıklar etrafında, 10-40 metre arasında köpekbalıı, yunus, Akdeniz Foku, kovuk içlerinde 3-4 müren bir arada görülebilir. Datça yat limanına sonradan balanmı olan küçük bir adacık olan Esen ada uygun dalı noktalarına sahiptir.

Marmaris: 52 Dalı noktası ve çeitli antik kalıntıların yer aldıı Marmaris’in derinlikleri her dalıcıyı mutlu edecek çeitlilikler içerir. Dı boaz’da, 33 metrede Rodos, Kütük Burnu, Cennet Adası, Kadırga Feneri, Kargı Adası balıca dalı noktalarıdır. Cennet adası yamaçlarından yapacaınız duvar dalıında derinlie dikkat edilmelidir. Duvarın üstü, birbirinden güzel bitki ve macro yaamın barınaıdır.

Bodrum: Dünyanın sayılı sualtı müzelerinden birini barındıran Bodrum bütün güzellikleri yanında sualtı turizminde Türkiye’nin dıarıya açılan penceresidir.

Bodrumun dousundaki Orak adası derinlii, maaraları, rengarenk süngerleri ve 100 metreyi geçen dou duvarıyla bir dalı cennetidir. Sı yerlerdeki ta formasyonu da ayrı bir güzelliktir. Oraklar tüm bir dalı gününü alacak zenginlie sahiptir. Antik kalıntıya da rastlanabilen Kargı ve Köçek adalarının 20-30 m derinlikleri, makro fotorafçılık için uygun irili ufaklı pek çok canlı barındırmaktadır. Köçek adası yolunda bulunan 19 metredeki resif’ dalınması gereken bir noktadır. Bu resifte avlanma yapılmadıı zamanlar her türlü canlıyı görebilirsiniz. atal adası ve karı sılıklar, Gemitaı bahçesinin kıyıları dalı için ilginç noktalardır.

anakkale

Saros: İstanbul’a yakınlıı dolayısıyla dalıcıların gözdesi olan Saros, dalıcıların ilgisini çekecek batıklarla doludur. anakkale boazının çıkıındaki Kaptan Franko, Saros körfezinde Kemiklinin açıında 30 metrede yatan Lundy dalınabilecek batıklardandır. Boazda 15 ile 30 metre derinliklerde yeni eski her türlü kalıntıyla karılaılabilir. Siyah mercan da dahil olmak üzere su altı faunası oldukça zengindir. Ancak akıntıya dikkat edilmelidir.

Gökçeada ve Bozcaada: Her iki adaya da düzenli feribot seferleri yapılmaktadır. Gökçeada’da dalı okulu olmadıından, çevre illerdeki dalı okullarına bavurulmalıdır. Gökçeda’nın Kuzu Limanı’nda Birinci Dünya Savaı’ndan kalma batık kalıntıları vardır. Mermer Feneri ile Anadolu yakası arasında kalan bölgede aratırma yapılırsa devasa çapalar ve gemi kalıntılarına rastlanabilir. Eek adası civarında Orfoz ve Karayer adaları da her türlü canlıyı görülebilecei dalı noktalarıdır. Mermer Burnu, Tuz Burnu’nun güney sahilleri serbest dalıcılık için uygundur. anak limanı, Bakla Taı ve Pınar Dere Gökçeada’nın dier dalınabilir noktalardır.

Pek çok turistik aktivitenin yeraldıı Bozcaada’da dalı okulu da bulunmaktadır. Bozcaada kıyıları kefedilmeye hazır pek çok dalı noktalarına sahiptir.

Mersin

Temiz suları ile Mersin, dalıcılara çok farklı olanaklar sunmaktadır. Dana adasının batı burnunda ters dönmü yük gemisi dalgıçlar tarafından sık ziyaret edilen batıklar arasındadır. Kurt burnu, Fok burnu, kuzey batısında batık bir adanın bulunduu Dana adası, büyük amphoraların yer aldıı Sıncak Koyu Mersin’in ilginç dalı noktalarıdır.

Scuba Diving neriler

DALI NCESİ

# Yetkili bir dalı eitmeninden eitim alın.
# Kurtarma ve dalı kazalarında oksijen ilkyardımı kurslarına katılın ve daha önce böyle bir kursa katılmısanız bilgilerinizi tazeleyin.
# Yıllık salık kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.
# İlkyardım malzemelerinizi ve oksijen setinizi daima dalı yerinde bulundurun ya da gittiiniz dalı merkezlerinde mevcut olup olmadıını kontrol edin.
# DAN üyelik kartınızı yanınızda taıyın ve geçerlilik süresini kontrol edin.
# Günde iki dalıtan fazlasını planlamayın.
# Her 3-4 dalı gününden sonra bir gün dalı yapmayın.
# Yemeinize özen gösterin ve alkol almayın.

DALI ESNASINDA

# Tek baınıza dalmayın ve su üstünde size yardım edebilecek destek bulundurun.
# Akıntılı ve sert denizleri gözardı etmeyin.
# Daima BC (denge yelei) , basınç göstergesi, derinlik göstergesi ve saat kullanın. Dalı amandırası atın, dalı bilgisayarınız olsa bile muhakkak yanınızda dalı tablosu bulundurun.
# Günün ikinci dalıında ilk dalıtan daha derine dalmayın.
# Dalı esnasında sürekli derinliinizi deitirip inili çıkılı ya da “yo yo” tabir edilen bir dalı yapmayın.
# ıkı hızınız dakikada 9-10 metreden daha hızlı olmasın ve yüzeye yaklatıkça son metrelerde çıkı hızınızı daha da düürün.
# ıkıta asla nefes tutmayın.
# ıkıta 4-5 metre derinlikte 5 dakikalık bir emniyet duruu yapmayı ihmal etmeyin.

HER DALITAN SONRA

# Dalıtan sonra uygun giyinerek ısı kaybınızı önleyin.
# Bir dekompresyon hastalıı belirtisi gördüünüzde veya hissettiinizde asla tekrar suya dalıp basınç azaltımı yapmayın.
# Yorucu ilerden kaçının.
# Geç farkına varsanız dahi dalı sonrası üphelendiiniz belirtiler ortaya çıkıyorsa derhal DANı arayıp durumu anlatın ve tavsiyelerine uyun.
# Dalıtan sonra uçu için DANın tavsiyelerine uyun; deko durusuz tek bir dalı sonrasında 12 saat geçmeden uçaa binmeyin, ayet deko durusuz iki dalı yaptıysanız veya bir deko durulu dalıınız varsa yüzeye çıkıınızı takiben 24 saat beklemeden uçu yapmayın.