Scuba diving eitimi üç aamadan oluuyor.  nce teorik dersler alacaksınız.  Bu derslerde dalıın esas kurallarını, kullanacaınız ekipmanları, sualtında karılaabileceiniz rahatsızlıkları, ilk yardım uygulamalarını, derinlik ve vakit hesaplarını öreneceksiniz. Daha sonra sı denizde veya havuzda pratik dersler balayacak. Dalı elbisesini giyip, aırlık kemerini, maske ve norkelinizi, hava tüpünüzü, bc’nizi (denge yelei) ve regülatörü de kuandıktan sonra, laf aramızda suyun dıındayken gerçekten çok aırlar, kendinizi suya bırakabilirsiniz.

Ekipmanınızın kullanımı, acil durumlarda arkadaınızla yardımlama ve çimlenme, maske suyu dıarıya boaltma, suyun altındaki haberleme iaretleri, derinlerde kulak dengesi bu derslerde örenmeniz gerekenler esas bilgiler arasında.

Teorik derslerin ve pratik çalımaların peinden önemli ve zorlu bir sınav bekliyor sizi. sakın kolay geçerim demeyin ! kursa devam edebilmeniz, daha da önemlisi kendi güvenliiniz için örendiklerinizi çok iyi çalımanız gerekiyor.

eee, yüzdünüz yüzdünüz kuyruuna geldiniz.  Sınavda baarı belirten olduktan sonra,  sıra heyecan ve sabırsızlıkla beklediiniz gerçek dalıta.  Eitmeninizin gözetimi altında ilk dalıınızı yapacaksınız.  İlk dalıınız beklediiniz kadar serüven dolu olmayabilir,  ya da önceden yaptıınız çalımaların farklı ortamada bir tekrarı gibi gelebilir size ama unutmayın, pratiiniz arttıkça çok daha keyifli dalılar yapacaksınız.. Denizde yapacaınız 5-6 dalı sonunda, siz de poseidon’un esrarengiz bir parçası olacaksınız.

Bir dalgıçsınız bundan böyle…

Ancak sakın aklınızdan çıkmasın, henüz yolun baındasınız.  Yanınızda en az üç yıldızlı “buddy”niz (dalı arkadaınız) olmadan dalmanız mutlaka yasaktır.  Bu arada dalı sayınız ve tecrübeniz arttıkça ve lazım eitimleri aldıkça tecrübeli bir dalgıç olabilisiniz.  Unutmayın Türkiye ve dünya denizlerinin altında o kadar çok doa harikası ve tarih varki , bir kere dalmanız bile sualtını sizin için bir tutku durumuna getirecek.

Tarifi olmayan, yaamayanın bilemeyecei bir tutku…