Satürn’ün aylarından Titan’ın yüzeyinde bilgi toplayan Huygens’in çektii iki ayrı fotoraf karılatırıldıında, ikinci fotorafta sıvı olduu tahmin edilen noktalar tespit edildi.

Dier gezegen ya da aylarda görülen donmu göllerden farklı bir yapıya sahip sıvının “çiy damlası” olduu tahmin ediliyor.

iy, atmosferik sınır tabakadaki hava parselinin aktüel buhar basıncının, yüzeyin sıcaklıına ait doymu buhar basıncından daha yüksek olması sonucu, havadaki su buharının souk yüzey ve / veya cisim üzerinde younlaarak sıvı faza geçmesi olarak tanımlanıyor.

Daha açık bir dille çiy, geceleri havanın soumasıyla havada bulunan su buharının youarak oluturduu damlacıklar olarak ifade ediliyor.

Bilim adamları Titan’daki çiyin olumasında Huygens’in etkisinin olduunu düünüyor. Ancak ne olursa olsun çiyin oluabilmesi için atmosferde su buharının olması gerektiini ve bunun daha önce Dünya hariç hiçbir yüzeyde tespit edilmediinin de altını çiziyorlar.

Bunlara dayanarak konuan bilim adamları çekilen fotorafın Titan’daki yaamın izi olduunu iddia ediyor.

Bütün bu iddialar aaıdaki fotoraflar esas alınarak yapılıyor ve henüz bilimsel açıdan bir geçerlilii yok. Ancak önümüzdeki günlerde Titan’la ilgili bilgi akıının artmasıyla olayın gün ııına kavuması bekleniyor.

Satürn ve sisteminin aratırılması amacıyla 1997 yılında fırlatılan Cassini-Huygens uzay aracı, gezegenlerin çekim gücünden yararlanarak yolculuun hızlandırılabilmesi için Venüs (2 kez), Yer ve Jüpiter yakın geçilerini gerçekletirdikten sonra, 1 Temmuz 2004′te Satürn çevresinde yörüngeye girdi.

İki ayrı uzay sondasından oluan araçtan, Huygens ini aracı ayrılarak 14 Ocak 2005′te Satürn’ün en büyük uydusu Titan üzerine ini yaptı.

Cassini yörünge aracı ise Satürn çevresinde deien yörüngeler izleyerek gezegen ve çeitli uyduları ile ilgili gözlemlerine baladı.