Avustralyada yapılan son aratırmalar, Sarı Nokta hastalıı (Yaa Balı Makula Dejenerasyonu) olan kiilerde kalp krizi ve inmeden hayatını kaybetme riskinin, bu hastalıa sahip olmayanlara göre iki kat daha fazla olduunu gösteriyor.

Yaa Balı Makula Dejenerasyonu özellikle retinanın merkezini etkileyerek ilerleyen yalarda körlüe neden olabiliyor. Hastalık 50 ya üzerinde % 10 civarında görülürken bu oran 70 ya üzerinde % 70e kadar çıkabiliyor.

Sidney niversitesinde yapılan bir aratırma Sarı Nokta ile kalp krizi ve inme arasında uzun dönemde bir iliki bulunabileceini gösterdi. 49 ya ve üstünde 3.654 kii üzerinde yapılan aratırmada hastalar önce 5 daha sonra da 10 yıl ara ile kontrol edildi. 10 yılın sonunda Sarı Noktaya sahip kiilerin kalp krizi ve inmeden hayatını kaybetme oranlarının iki kat daha fazla olduu görüldü.

Sarı Noktadan korunmak için özellikle lutein yönünden zengin beslenmenin fayda salayabileceini gösteren önemli kanıtlar bulunuyor. Lutein; en çok ıspanak, brokoli gibi yeil sebzelerde ve sarı renkli meyvelerde bulunuyor. Ancak Sarı Nokta Hastalıını önlemek için yeterli miktarda luteini yiyeceklerle alabilmek oldukça zor. ünkü yeterli miktarı tüketebilmek için belirtilen besinlerden günlük olarak çok fazla miktarlarda yemek gerekmektedir. (örn: Günlük 1,2 kg mısır veya 48 adet yumurta gibi) Bu öeler, mikronutrisyon* ürünleri yani lutein ve antioksidan destei olarak dıarıdan salanabilir ve Sarı Nokta hastalıı riski önemli oranda azalabilir.

*Mikronutrisyon, mikro beslenme ile e anlamlı olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alınması eklinde tanımlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinden birinin vitaminler olduu söylenebilir.
Kaynak:www.saglikplatformu.com