beslenme

Uzmanlar, beslenme konusunda hayati denilebilecek uyarılar yaptı.

Uzmanlar, herkesin özellikle 40 yaından sonra eker hastasıymı gibi beslenmesijne özen göstermesi gerektiini belirtti.

eker hastalıı (diyabet), beslenme alıkanlıklarının deimesiyle son yıllarda giderek artan bir rahatsızlık. Diyabetliler, kısıtlanan diyetleriyle kendilerini çou kez iyi hissetmiyor ancak beslenme uzmanları onlara önerdikleri diyeti salıklı kiilere de öneriyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz, salıklı bir hayat için sadece diyabetlilerin deil, herkesin sanki bir eker hastası imi gibi beslenmesi gerektiini vurguladı. Unutmaz, “Salıklı beslenme ve eker hastaları için önerilen ilkelere bakıldıı zaman, özellikle 40 yaından sonraki kiiler için önerilen ilkeler ortaktır.” dedi.

Emel Unutmaz, 40 ya sonrasında az ve sık beslenme, lifli, posalı karbonhidrat tüketme, katı yalardan uzak durma, zeytinyaı aırlıklı beslenme, balık tüketim sıklıını artırma, kızartmalardan uzak durma, kilo kontrolünü salama, sebze tüketimini atlamama, meyvenin miktarına dikkat ederek tüketme gibi konulara dikkat edilmesi gerektiini belirtiyor.

Diyabetle sonradan tanıan kiilerin en çok zorlandıkları bir baka konu da gün içinde neyi, nasıl ve ne kadar yiyeceklerini planlayamamak. Emel Unutmaz, diyet tedavisinde temel alınacak bazı ana hedefler bulunduunu ifade ederek, bunda amacın kiinin fiziksel aktivitesine göre kan eker deerlerini normal düzeyde tutacak bir beslenme programı oluturmak olduunu söyledi. Unutmaz, diyabetli kiilerde kolesteroller gibi dier göstergelerde de bozulmalar olabilecei için diyetin bu faktörler de düünülerek oluturulduunu kaydetti. Beslenme planlamasında kiinin yaı ve özel durumları da önemli. Orta yalı eker hastası bir kii ile eker hastası bir gebenin diyeti veya çocukluk dönemindeki bir diyabetlinin diyeti bir deil.

Diyabetliler, beslenmede neye
dikkat etmeli

eker, ekerli besinler, reçel, bal, pekmezden uzak durulmalı. İdeal kiloya inilmeli, günlük enerji alım ve yakımı dengelenerek korunmalı. Ya alımı azaltılmalı, kızartmalardan kaçınılmalı. Posa alımı 20-35 grama çıkartılmalıdır. Taze sebze ve meyve alımı kesilmemeli; ancak havuç, patates ve özellikle de meyvelerin kan ekerini yükseltebilecei unutulmamalı. Soan, sarımsak, nane ve maydanoz gibi sebzeler baka bir rahatsızlıı tetiklemiyorsa diyetlerde kullanılabilir. Alkol, sigara ve katkı maddeli gıdalardan sakınılmalı. Tuz ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmalı.

eker hastalıını ciddiye almıyoruz

Ondokuzmayıs niversitesi (OM) Samsun Salık Yüksekokulu’nca yapılan bir aratırmada, diyabet hastalarının, hastalıkları hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları saptandı. OM Samsun Salık Yüksekokulu retim yesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Kumcaız’ın yürüttüü bir çalıma ile Tıp Fakültesi Aratırma ve Uygulama Hastanesi Endokrin Poliklinii’ne bavuran ve diyabet tanısı konulmu kiilerin, hastalıkları hakkında bilgi düzeyleri aratırıldı. 209 hastadan elde edilen bilgilerden diyabet hastalarının hastalıkları hakkında yeterli bilgilerinin olmadıı belirlendi. Aratırma sonucunda, hastaların diyabetin vücuda zarar vermediini ve bunun için beslenme düzenini deitirmeye gerek olmadıını düündüü ortaya çıktı.