Hem form kazanmak hem de salıklı beslenmek için tercihinizi hep salatadan yana kullanabilirsiniz. Peki salatayla ilgili bildiklerinizin doru olup olmadıını kontrol etmeye hazır mısınız

1: Salata, hamburgere göre her zaman daha az kalorilidir.

Bu tamamen yanlı bir bilgi. Salatanın üzerine eklenen soslar oldukça yüksek kalorili olabilir. stelik zeytinyaı da salıklı olduu gerekçesiyle salatalarda bolca tüketilir. Fakat zeyinyaının yüksek kalori deerlerine sahip olması çou zaman atlanan bir gerçektir. Bu yüzden sıradan bir hamburgere göre youn soslu ve zeytinyalı bir salatanın kalorisi daha fazla olabilir. Ancak diyette kontrollü olarak salata yemek çok yararlı olabilir. ünkü salata için kullanılan sebze ve yeillikler lif yönünden zengindir. Bu besinler mide ve baırsakları fazladan çalıtırararak kalori yakımını hızlandırır.

2: Düük kalorili sebzeler daha iyidir.

Salatanızı analiz edeceiniz zaman içindeli besleyici öelere ve enerji salayan kalori deerlerine dikkat edin. rnein kerevizi az kalorili olduu için tercih ediyor olabilirsiniz ama bu sebzenin size kazandırdıı enerji de düüktür. Kereviz gibi açık renkli sebzeler dier sebzelere göre daha az lif, vitamin ve mineral içerirler. Bu nedenle bol sebzeli salata tercih edeceiniz zaman kırmızı biber, brokoli, havuç, bezelye ve patlıcana aırlık verin.

3: Yapraklı sebzelerin hepsinin besleyici deerleri aynıdır.

Yapraklı sebzelerin renkleri açıldıkça besleyici öeleri de bir o kadar azalır. Açık renkli bir atom salata düük derecede A, C vitaminleri, demir ve lif deerlerine sahiptir. Koyu yeil renkteki ıspanak yapraklarında ise yüksek derecede magnezyum, demir ve kalsiyum vardır. Ispanaın anti-oksidan deerleri de yüksektir.

4: Salatanızın üstüne eklediiniz kızarmı tavuk ya da et kalori deerini artırmaz.

Eer salatanız bir ana yemee elik etmiyorsa, doyurucu olması için üzerine tavuk ya da et ekleyebilirsiniz. Ama dikkat! İte bu noktada salatanız masumiyetinizi kaybediyor ve bir kalori deposu haline gelebiliyor. Bu nedenle eer salatanıza protein deeri kazandırmak istiyorsanız halanmı ya da tavuu tercih etmelisiniz.

5: Organik yeillikler her zaman için çok daha salıklıdır

Aratırmalar; organik besinlerin besleyici öelerinin kimyasallardan uzak olarak yetitirilen sebze ve meyvelere göre çok da üstün olmadıını gösteriyor. Bu nedenle sadece organik sebze yemeniz gerektiini düünmeyin.