beyaz-dis

Dünyanın en güzel kadını, en yakııklı erkei bile olsanız, lekeli ve sararmı dilerle güldüünüzde tüm cazibeniz söner. Oysa, gülümseme; karıdaki kii üzerinde bırakılan ilk etkidir

Neyse ki günümüz teknolojisinde inci gibi dilerle korkmadan gülümsemek mümkün. Bunun için de sadece 1 saatte beyazlatma ilemi yaptırabilirsiniz
Levent Refresh Clinicten di hekimi Zerrin Doyranlıolu, güzelliin olduu kadar salıın da göstergesi olan dileri beyazlatmanın yöntemlerini anlattı

* Di beyazlatmanın formülü var mı
Di estetiinde en önemli konulardan biri di minesinin rengidir. Bugün için herkes sarı veya gri dilerini beyazlatmak suretiyle psikolojik olarak daha iyi bir görünü elde etmek ister. Onun için özellikle ABD, Japonya ve inde sadece di beyazlatma merkezleri açılmıtır. Buralardaki uygulama, souk ıık altında yani ısı vermeyen ıık altında bir saat gibi bir zaman diliminde dilerin üzerine konan jel kıvamındaki beyazlatıcı maddelerle dilerin içindeki prizmalar arasında birikmi olan lekelerin ortadan kaldırılmasıdır.

* Dileri nasıl beyazlatıyorsunuz
Dilerdeki gözeneklerin temizlenmesinde hidrojen peroksit yani oksijenli su veya türevi karbamit peroksitli jeller kullanılıyor. Muayenehanede yaptıımız beyazlatma ilemi; yüksek konsantrasyondaki karbamit peroksit jelinin di hekimi tarafından uygulanmasıyla gerçekletirilir. Bu uygulamada, di etleri ve dokular özel koruyucularla korunduu için yumuak dokularda herhangi bir zarar olumaz.

* Beyazlatma ilemi ne kadar sürüyor
Kiinin di minesinin rengine balı olarak yapılan ilem en az birbuçuk saat sürüyor. Herkeste olmasa bile bazı durumlarda 1 veya 2 seans daha gerekebilir. Ayrıca yapılan ilem, esmer tanlilerde daha belirgin olarak görülürken, açık tenli kiilerde hemen fark edilmeyebilir.

* Beyazlatma dilere zarar verir mi
Hayır vermez. Evde yapılan beyazlatma ilemlerinde jelin kontrolsüz olarak di etine teması sorun yaratabilir. Bu nedenle taan jelin fazlasının temizlenmesi gerekir. Yoksa kontrolsüz temas, di etlerinde tahrie neden olabilir.

* Herkese beyaz di yakıır mı
Genelde esmer renkli olan ahıslarda, örnein zencilerin pek çounda diler çok beyazdır. Açık ve buday tenlilerde daha açık sarı renkte diler görülür. Fakat açık ten rengine sahip olanlar bile dilerinin beyaz olmasını ister. ünkü beyaz bir gülü, estetik açıdan çok önemlidir. Bu nedenle beyaz di herkese yakıır.

* Di beyazlatmayı hamileler ve çocuklar da yaptırabilir mi
Hamile ve çocuklarda beyazlatma yapılması kanaatimce pek uygun deildir.

* zel di fırçası ve macunu gerektirir mi
Di macununun içerisinde iri grenli partiküller olmamalı, fırçalarken beyaz renk almalı ki kanamalar oluursa görülebilsin. Di fırçaları ise orta sertlikte ve kılları yuvarlatılmı, kolay temizlenebilir olmalı.

* Kozmetikçilerde satılan di beyazlatma ürünleri salıklı mı
Di hekimi tarafından tavsiye edilmeyen beyazlatma ürünleri, oksidan maddeler içerdiinden diin dokularına zarar verebilir. Bu nedenle FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) beyazlatma ürünlerini ilaç kategorisine aldı.

* Dolgular da beyazlatılır mı
Hayır. Beyazlatma solüsyonu sadece di dokusu üzerinde etkilidir. ncelikle bakım yapılıp, dilerin sonuç rengine göre; dolgu veya porselenlerin rengini belirlemek daha doru olur.

* Beyazlatmada son teknoloji nedir
Daha kısa sürede sonuç veren daha az hassasiyete yol açan aartma ajanları gelitirildi. Son dönemlerde ıık kullanımı ile daha etkin sonuç alınabilecei düüncesi de ortaya çıktı.