sac1

Son zamanlarda saçınız kaınıp, saç deriniz kabuk balıyor ve kepek eksik olmuyor mu

Son zamanlarda ortada hiçbir neden yok saçınız dayanılmaz derecede kaınıyor, saç deriniz kabuk balayıp, omuzlarınıza yamur gibi kepek yaıyorsa nedeni ekonomik kriz olabilir! Zira sıkıntı ve kaygıyla tetiklenen stres egzaması; herkesi isizlik ve gelecek kaygısının sardıı bugünlerde hayli arttı.
Eer siz de derinizdeki kaıntı ve döküntülerden yana dertliyseniz, hemen krize girmeyin! ünkü tedavisi için bir dermatoloji uzmanına gitmeniz yeterli

Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Dolar; son dönemde ekonomik krizin neden olduu stresle birlikte artı gösteren ve en çok saçta ortaya çıkan stres egzaması hakkında u bilgileri verdi:

Egzama nedir

Egzama; çeitli iç ve dı faktörlerin sonucunda, derinin iltihabi cevabı olarak ortaya çıkan klinik tabloların genel ismidir. Hastaların çounda ortak klinik özellikler gösterirler.

Stres egzaması nedir

Deri; kiinin iç ve dı ortamları arasında bir sınır oluturan, duygularımızın ve reaksiyonlarımızın yansımasında önemli rolü olan bir organdır. Yapılan aratırmalarda; dermatolojik hastalıkların yaklaık yüzde 40ında, elik eden bir psikolojik bozukluk olduu görülmektedir. Strese balı olarak ortaya çıkan deri hastalıkları arasında en sık görüleni ise  stres egzaması olarak da bilinen liken simpleks kronikustur.

Kimlerde görülür

Stres egzaması, son derece yaygın bir hastalıktır.  En sık görüldüü ya grubu 30-50 ya aralııdır. Kadınlarda, erkeklerden daha sık görülür. Hastalık, obsesif kiilik yapısına sahip kiilerde ve alerjiye yatkınlıı olan bireylerde daha sık görülür.

VCUT DİLE GELİYOR

Belirtileri nelerdir

Bu hastalık; balangıçta görünür herhangi bir bulgu olmaksızın, kiinin kaıntı duyması ve sürekli kaıntı ve sürtünme sonucu ortaya çıkan belirtilerle karakterizedir. Kaınan bölgelerde zamanla kızarıklık, kepeklenme ve deride kösele benzeri kalınlama ile birlikte pul pul deri dökülmeleri ve kabuklu yaralar ortaya çıkar. Egzama ilerlerse, bu bölgelerde zamanla sulantı, arı ve açık yaralar ortaya çıkabilir. Daha da ilerlerse bu yaralardan deriye giren bakteriler enfeksiyona yol açabilir. Tedavi edilmezse kaıntı sürekli bir hal alır ve giderek vücudun deiik yerlerine yayılır.

Vücutta nerelerde oluur

Vücudun herhangi bir yerinde görülebilmekle birlikte; en sık saçlı deri ense sınırında, sırtta kürek kemiklerinin üzerindeki deride ve bacaklarda ortaya çıkar. zellikle kullanılan elin ulaabildii deri alanlarında, akamları artan kaıntı ile kendini gösterir. Hastalık bazen makat bölgesini de tutabilir ve iddetli dayanılmaz kaıntıya yol açabilir.

Son dönemde bir artı var mı

Stres egzaması; kiinin vücudunun dile gelmesidir.  Bu nedenle de son dönemde, özellikle dünyada yaanan ekonomik krizle birlikte yaanan psikolojik stresler, i younluu, isizlik, kaygı ve endie gibi durumlar nedeniyle stres egzaması vakalarına daha sık rastlıyoruz. zellikle de saçlı deride ve sırtta daha çok ortaya çıkıyor. ünkü buralar, gün içerisinde rahatlıkla kaınabilecek bölgeler olup, elin ulaabildii alanlardır. Saç derisi kalın olduundan, belirtilerin ortaya çıkması ve kaybolması daha uzun zaman alabilir.

PHI UYGUN RNLER KULLANIN

Tedavisi nasıl yapılır

Tedavi edilmeyen ve ihmal edilen durumlarda, deride geri dönüümsüz belirtiler meydana gelebilir. Deride kalınlama ve deri renginde koyulama bazen yıllarca sürebilir. Stresin tetikledii bu hastalık da strese neden olur ve olay bir kısır döngüye girer. Bu nedenle hastalıın erken tanısı ve tedavisi önemlidir. Tedavide kaıntıyı önleyici sistemik ve lokal ilaçlar ve kremler kullanılır. Altta yatan herhangi bir baka problemin olup olmadıı aratırılır. İleri vakalarda psikolojik destek de faydalı olur.

Egzama olan biri tedavi sırasında nelere dikkat etmeli

Egzama baladıktan belli bir süre sonra, kii farkında olmadan elini o bölgeye götürür ve sürekli kurcalar. Bu da egzamanın daha da artmasına neden olur. O yüzden tedavi sırasında ilaçların etkisiyle kaıntı kesilecektir; ancak alıkanlık haline gelen kaıma ve kurcalama yapılmamalıdır.

Egzama olmamak için ne gibi önlemler alınabilir

Daha rahat ve stressiz bir yaam, tedaviye en önemli katkıyı salayacaktır. Ayrıca cildin nemlendirilmesi çok önemlidir; cilt PHı ile uygun, kurutucu etkisi olmayan ampuan ve kremler kullanılmalıdır.