Doal Tedavi Yöntemleri

inko

inko tıpkı zamanda çok etkili bir anti-androjen olan bir vitamin-mineraldir. inko, b6 vitaminiyle birlikte kullanıldıında 5 alfa-redüktaz enzimini bloke ederek testosteronun dht’ye dönümesini önler. Ne var ki çinkonun androgenetik saç dökülmesine karı etkinliini ortaya koyan çok az sayıda aratırma mevcuttur.

Propecia gibi baka 5 alfa-redüktaz inhibitörleriyle karılatırıldıında çinko çok daha güvenlidir, çünkü çinko vücudumuzda zaten bulunan bir vitamindir ve yan tesiri yoktur.

Saw palmetto

Cüce amerikan hurması olarak da bilinen palmiye türü bir aacın meyvelerinden elde edilen özüt, tablet durumuna getirilmitir. Anti-androjen olarak bilinmektedir. Saç dökülmesi tedavisindeki etkinliini kanıtlamaya yönelik bir çalıma olmamasına karın, bilim adamlarının tavsiyeleri dorultusunda bu ilacın erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde etkili olabileceini belirlenmitir.

Radix

Cinsiyet hormonlarının kanda taınabilmesini salayan bir proteinin aktivitesini ve testosteron balama özelliini etkileyen bir bitki tipidir. Saw palmetto’yla karılatıracak olursa, radix urticae ve onun saç dökülmesi tedavisindeki yeri ile ilgili çok az olduu bilgisine varılmıtır.

b6 vitamini

alımalar çinko ile birlikte kullanılan b6 vitamininin testosteronun ciltte dht’ye dönümesini engellediini göstermektedir. Dolayısıyla bu ikilinin akne ve androgenetik  saç dökülmesi gibi androjenlere balı durumların tedavisinde etkili olduu söylenmektedir.

Balkabaı ekirdei Yaı

Amerika’da yetien bir tür bal kabaı türü olan (pumpkin) çekirdeinden çıkarılan ya kullanılıyor. Anti-androjen etkiye sahiptir. Saç dökülmesi tedavisinde kullanılır.

Yeil çay (camelia sinensis)

Japonya ve bazı asya ülkelerinde olabildiince boldur. Günlük kullanımı son derece yaygındır. Yeil çayın bir çok hastalıa iyi geldii bilinmektedir. Bu sebeple çok iyi aratırılmıtır. Yeil çayın yaı anti-androjenik etkiye sahip olduunu öne sürmektedirler. Bu iddia sayesinde, etkinliini direkt ispatlayan hiçbir çalıma olmamasına karın yeil çay androgenetik saç dökülmesinin popüler tedavilerinden biri durumuna geldi. Yeil çay içeren bazı ampuanların saça ve deriye faydalı olduu söylenmektedir.