Bitkisel tedavi yöntemleriyle saç dökülmesi : Günde, normal olarak 80 saç kılı dökülür. Bundan fazla dökülme, yaın ilerlemi olması, bazı ateli hastalıklar, tiroid hastalıkları, kansızlık, verem, eker hastalıı gibi bütün vücudu etkileyen hastalıklardan sonra görülür. Saç dökülmesi ve pelada olmak üzere iki çeittir.

Basit saç dökülmesi : Saçların azalması ve alttaki saçların tamamen dökülmesi eklinde görülür. Sebebi; yalılık ve irsidir.

Pelad : Baın derisi parlaktır. Dökülmeler benekler halinde olup, kenarları keskindir.

Saç dökülmesi nasıl önlenir

Bitkisel çözümler saç dökülmesine karı öyledir ;

1) 20 bardak kaynak suya; 1 çorba kaıı çok ince kıyılmı ısırgan otu konur. Yarım saat bekletildikten sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülür. Yatmadan önce, bu suyla saç dipleri ovularak yıkanır.

2) 2 bardak ılık suya; 1 adet çi yumurta sarısı konup, çırpılır. Akamleyin, saçlara ovularak sürülür. Sabahleyin, katranlı sabun ve bol suyla yıkanır. Bu yöntem kepeklenmeyi de engeller.

3) 1 ba kuru sarımsak atete piirilir, ezilir. Külüne; 1 çorba kaıı zeytinyaı konup, karıtırılır. Yatmadan önce, saç diplerine ileyecek ekilde sürülür. Temiz bir tülbentle sarılıp, yatırılır. Sabahleyin, katranlı sabun ve bol suyla yıkanır.

4) Temiz bir ieye; 2 su bardaı sıcak su, 2 çorba kaıı (25 gram) karbonat ve 2 çorba kaıı (25 gram) arap sabunu konur. ıyice çalkalandıktan sonra 24 saat bekletilir. Sonra, üstte biriken kısım alınıp saçlara sürülür. 6 saat sonra bol suyla yıkanır.

5) 10 bardak suya; 11 avuç kepek konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülür. Suyuna, 1 su bardaı taze sıkılmı limon suyu konup, saçlar yıkanır. Aynı ileme, 15 gün devam edilir.

6) 8 bardak suya; 1 avuç hatmi çiçei konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülür, saçlar yıkanır.

7) 1 su bardaı bala; 1 tatlı kaıı toz karabiber ve 1 kahve fincanı yeni sıkılmı kuru soan suyu konur. ıyice karıtırıldıktan sonra, saçlara, diplerine gidecek ekilde sürülür. 6 saat sonra ılık su ve katranlık sabunla yıkanır.

8) Saç diplerine, 10 günde bir susam yaı sürülür.

9) Saç diplerine, lavanta çiçei yaı ile friksiyon yapılır. 6 saat sonra katranlı sabun ve bol suyla yıkanır.

Saç dökülmesi sorunu yaayanlar, bitkisel tedavilerle saç dökülmesi çözümlerini uygulayarak, saç dökülmesini engelleyebilirler. Tedavilerin hepsini aynı anda yapmamak, içlerinden size uygun olanı seçerek, zamanla hepsini deneyerek de sonuç alabilirsiniz. Hepsi etkilidir. Kadınların saçlarına çok bakım yaptırdıkları fön, boya gibi kimyasal maddelerden dolayı çok yıpranmaktadır. Bunun için bu bitkisel saç bakım yöntemleriyle saçlarınızı koruyabilirsiniz.