Manama, Bahreyn‘de bulunan Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi, “dünyanın ilk rüzgar türbinli binası” olma özelliini taımakta. 2008 yılında bitirilen kulelerin toplam maliyeti 150 milyon dolar. 240 metre yüksekliinde ve 50 katlı olan Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi, “dünyanın ilk rüzgar gücüyle elektrik üreten rüzgar türbini entegre yüksek binası”. Türbinler Nisan 2008′de tamamlandı. 29 metre kanat çaplı, 3 adet yatay eksenli rüzgar türbini, yılda 1100 ~ 1300 MW saatlik üretimleriyle, binanın yıllık elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaık yüzde 15ini karılıyor. Türbinlerden üretilen elektrik enerjisi, 300 evin ihtiyacı olan enerjiye eit.

Rüzgar türbini, mimari dizayn üzerinde büyük bir etkiye sahip olup binanın, rüzgarı toplayarak türbine yönlendiren bir mekanizmaya dönütürülmesi amaçlanmaktadır. Bahreyn Ticaret Merkezi’nin eklinden görülecei gibi rüzgarın gücünü artırabilmek için kuleler dıa doru üçgen formda dizayn edilmi. Bu dizayn ekli rüzgar gücünü ortalama olarak yüzde 30 oranında artırmı. Aynı zamanda bina, rüzgarı merkeze yönlendirerek, rüzgarın türbinlere dik bir açıyla çarpmasını salar ki bu da rüzgar verimliliini artıran önemli bir özellik. Türbinler günün yarısı kadar bir süre aktif olarak çalıabilmekte.

Uygulama alanı aırlıklı olarak rüzgar çiftlikleri olan rüzgar enerjisi, çok yakın bir gelecekte, hemen hemen her yüksek binada rüzgar türbini olarak karımıza çıkacaktır.Gelimi ülkelerin çou, yüksek bina rüzgar enerjisi ilikisine gereken önemi vererek, konuyu halen yapımı sürmekte olan yüksek binalarda uygulamaya geçirmeyi hedeflemektedir. zellikle Avrupa ülkeleri ve ABDde yapımı planlanan yüksek binalarda, rüzgar enerjisi dahil tasarımların aırlıı giderek artmaktadır.


kaynak:cihanozdemir.com