Rüyalar ile beyinden geçen düünceler dijital ortama aktarılmaya baarıldı.
Gelitirdikleri bir aletle retinaya gelen sinyalleri inceleyen Japon bilim adamları, rüyalar ile beyinden geçen düünceleri dijital ortama aktarmayı baardı..
Bilinçaltının gizemli dünyası üzerindeki sis perdesi artık kalkıyor…

Bir grup Japon bilim adamı gelitirdikleri aletle, insan beyninden geçen düünceleri ve bilinçaltının karmaık dünyasının görüntülerini bilgisayar ekranına aktarmayı baardı. Bu yolla, uyku esnasında görülen rüyalar ve kimseye açamadıımız düünceler dijital ortama aktarılarak kaydedilecek. Tokyo’daki ATR Biliimsel Nöroloji Laboratuvarı’ndaki aratırmacılar daha önce, beyinden alınan basit düünceleri dijital ortama aktarmıtı.

GİZEM ZLYOR

Projeyi yürüten uzmanlar, “Bu teknolojiyi uygulayarak, rüyalar gibi insanların kiisel olarak algıladıı özel imgeleri izlemek mümkün” açıklamasında bulundu. Aratırma grubunun bakanı Yukiyasu Kamitani, “İnsanlar bir nesneye baktıklarında, retinaya bir sinyal geliyor ve gelen sinyal beyindeki görme duyusuna iletiliyor. İte biz bunları dijital ortama aktararak görüntüleri elde edebiliyoruz” eklinde konutu.

Kamitani, “Amacımız insan beyninin karmaık yapısını çözebilmek” ifadesini kullandı. ada batı dünyasının toplumsal yaamında köklü dönüümler yaratan Sigmund Freud’un 100 yıl önce yayımlanan ‘Rüyaların Yorumu’ adlı kitabından bu yana bilimadamları insandaki bilinçaltının gizemi ve bunun yansıması olan rüyaların sırrı üzerinde çalııyor.
guncel
Kaynak:www.teknolojivebilim.com