Rus Bilim adamları uzayda beinci boyutu (karanlık enerji) aratıracak.

İnterfaks ajansının haberine göre, Rusya evrenin genilemesine etki eden “karanlık enerji”nin aratırılması için röntgen teleskopu ile donatılmı “Spektr-RG” adlı uzay gözlem uydusunu 2012 yılında fırlatacak.

Uzay Aratırmaları Enstitüsü yetkilisi Aleksey Vihlinin, gözlem aracında bulunacak teleskopla gözlenebilecek bütün galaksi kümelerinin parametreleri ve bunlara etki eden karanlık enerjinin saptanmaya çalıılacaını belirtti.

Amerikan bilim adamlarının, bundan 10 yıl önce evrenin hızla genilemesine karanlık enerjinin neden olduunu tespitinden sonra bu enerjinin aratırılmasına yönelik çalımaların hızlandıına dikkati çeken Vihlinin, karanlık enerjinin fiziksel madde bulunan ortamda hiçbir etki yapmadıını, ancak maddenin bulunmadıı ve çekim kuvvetinin çok düük olduu ortamlarda varlıını hissettirecek etkilerinin saptandıını kaydetti.

Karanlık enerjinin tabiatının açıklanmasının, dünyaya bakıta devrim niteliinde deiikliklere yol açabileceini ve hatta 5. boyutun varlıının kanıtlanmasını salayabileini ifade eden Vihlinin, uzayın bilinen 4 boyutuna ilave olarak beinci boyutun olmasının sadece ilginç deil, aynı zamanda temel bilimler için önemli olduunu söyledi.

Dünyada 12 bilim adamının karanlık enerjiyi aratırdıını belirten Vihlinin, Rus bilim adamları tarafından ise bu alandaki gözlemler için Antalya’daki Rus-Türk teleskopu ve Karaçay-erkez Cumhuriyeti’ndeki teleskopun kullanıldıını ve birçok galaksi kümesinin aratırıldıını belirtti.

Vihlinin ayrıca, “Spektr-RG” gözlem uydusunun, bu merkezlerden yapılan aratırmaları birletirerek, karanlık enerji aratırma görevini üstleneceini söyledi.

En az be yıl görev yapması planlanan “Spektr-RG”, karanlık enerjinin yanı sıra büyük karadeliklerin ve süpernova yıldızlarının aratırılmasına da hizmet edecek.
Kaynak:haberal.bloggum.com