Kafkaslar’ın 5 bin yıldan beri kefir içerek uzun yaadıkları artık biliniyor. Güzellii ile ünlü olan erkez kızlarının da kökeni Kafkasya’ya dayanıyor. zellikle kadınlarının güzellii dünyaca bilinen Rusya’da da kefir bol miktarda tüketiliyor. Kefiri gençlik iksiri kulanan ünlü isimler var. Tadından memnun olmayanlar için dogal kapsülü üretilen kefir trend besin haline geldi.

İnsan salıını olumlu yönde etkileyen probiyotikler içeren kefir yalanmayı yavalatıyor. Kefir kullananlar, kefir ile kendilerin dinç hissettiklerini ve kefirin sakinletirici özellii olduunu belirtiyorlar. Mucizevi ve doal bir besin olan kefirin hiçbir yan etkisi yok. Cilde, karaciere baırsaklara kan dolaımına, tansiyona çok iyi geliyor. Hücreleri yenileyip güçlendiriyor.

Kefirdeki fosfor, hücre geliimi ve enerji ihtiyacının karılanması için karbonhidratların, yaların ve proteinlerin kullanımında kolaylık salıyor. Baırsak hareketlerini hızlandıran bu besin, mide ve baırsak salgılarını arttırıp hazmı kolaylatırıyor. Mikrobik enfeksiyonlara karı vücudun direncini arttırıyor. Kemik erimesini önlüyor, bronit ve astım nöbetlerini azaltıyor.

Aynı zamanda “gençlik iksiri” olarak da bilinen bu besin, içinde bulunan yararlı vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, flor, fosfor ve selenyum gibi mineraller de içeriyor. Düzenli tüketildiinde salıın korunmasına yardımcı oluyor, hücreleri yenileyerek yalanmayı geciktiriyor.
Her zaman genç ve güzel kalmanın yolu kefir. Bu besinle güzelliini sabitleyen pek çok insan var. Ajda Pekkan’ın gençlik sırrı da kefir kullanmasından kaynaklanıyor. Kefir kullanan hayli ünlü isim var. Aziz Yıldırım da salıını kefire borçlu olduunu söylüyor.

Kefir’i sıvı halde satın alıp tüketmek veya evde mayalayarak üretmek mümkün. Ancak sıvı olarak içilmesi kimileri için hiç de kolay deil. ünkü bu mükemmel besinin tadı pek beenilmiyor. imdi bütün bu zahmetlerden kurtaran herhangi bir katkı içermeden, doal olarak üretilen “kefir kapsülü”, genç kalmak ve güzellemek isteyen kadınların imdadına yetiti.

Kefirin yararlarından bazıları

* Mikrobik enfeksiyonlara karı direnci arttırır

* Kronik yorgunluu giderir

* Stresi azaltır, sakinletirir ve kolesterolü düürür

* Sinir sistemini güçlendirir

* Uykusuzluu ve sinirsel depresyonu ortadan kaldırır
* Damar sertliini ve kas kasılmalarını önler

* Yüksek tansiyonu düzenler ve dengeler

* Gençlik ve dinçlik duygusunun sürekliliini salar

* Kan bozukluklarını giderir ve kanı temizler

* Karacier rahatsızlıklarını iyiletirir

* Cildi güzelletirir ve parlaklık verir

* Egzama ve benzeri deri hastalıklarına iyi gelir

* Yara ve yanıkların hızla iyilemesini salar

* Menapoz dönemindeki riskleri azaltır

* İdrar yolu iltihaplarını tedavi eder

* Mide ve baırsak rahatsızlıklarına iyi gelir

* Safra kesesi ve böbrek hastalıklarını iyiletirir

* Sindirim sistemini mükemmel ekilde düzenler

* Salıklı diyet için kullanılır, kilo almayı önler