Bilimadamları gerçekleri kefettikçe hayrete dümeye devam ediyoruz. Son yıllarda bizi hayretler içerisinde bırakan gerçeklerden birisi de örümcek aının dünyanın en dayanıklı maddelerinden birisi olduunu örenmemiz oldu. yleki bazı insanlar, örümcek aının çelikten bile dayanıklı olduunu duyunca kulaklarına inanamıyorlar ve akınlık yaıyorlar.

rümcek aı gerçekten, her yönüyle müthi özelliklere sahiptir. Bazen bir peygamberi tehlikeden korurken, bazen bir canlının beslenebilmesi için av malzemesidir. Ve öyle görünüyorki, yakın zamanda günlük hayatımızda bu maddeyi çok daha fazla kullancaız.

rümcek aını salgılayan örümcekler günümüz teknolojisinin bile çözemedii inanılmaz canlılardır. rümcek aının çok özel nitelikleri olan salamlık ve esneklik bugüne kadar taklit edilemedi. Aynı çaptaki bir çelik telden iki kat daha güçlü olan bu doku ne kadar çekilirse çekilsin orijinal durumun dönecek kadar esnektir.

rümcek aları kendine yüksek hızla çarpan nesneleri yırtılmadan esneyerek frenler. Tekrar gerisin geriye yaylanmadıından nesne ters yöne fırlamaz, yapıır kalır. rümcek aının esneme kapasitesi bugün yapay olarak üretilmi en iyi telin neredeyse dört katıdır.

Bu maddeyi yapay olarak elde etmeyi hala baaramayan bilim insanlarının örümcek çiftlii kurup, örümcekleri saarak, ipliklerini aldıklarını biliyor muydunuz Yaklaık 2,5 santimetre boyundaki bu örümceklerden günde hayvan baına 320 metre (yaklaık 3-5 gram) iplik elde ediliyor ve bu iplikler ABD ordusuna kurun geçirmez yelek yapmada kullanılıyor.

Dünyada 34 bin örümcek cinsi tespit edilmitir. Yani her cins örümcek farklı özellikler taır. rümceklerin hepsinde zehir bezleri vardır, ama karadul örümcei, kahverengi örümcek gibi çok az türü insana zarar verebilir. Dünyanın en büyük örümcei ise Güney Amerikanın kuzey kısmında yaayan Goliath Tran­tula isimli dev örümcektir. Erkeinin bacaının boyu 25 santimetreyi bulur. Kurbaaları, kertenkeleleri, fareleri ve hatta küçük yılanları yakalayıp yiyecek kadar güçlüdür.

rümcekler, dier böceklerden farklı olarak sekiz bacaa ve sekiz göze sahiptirler. Büyüme safhasında bir bacak kırılırsa yerine yenisi gelebilir. Vücutları iki parça olup arka kısmındaki bezlerden a üretimi balar, buradaki çok ince deliklerden sıvı ve damlalar halinde verilen a malzemesi dıarı çıkar çıkmaz donar.

rümcek aının her tarafı yapııcı deildir. Kurban aa yakalanınca yapıkan kısmı bildiklerinden kendileri de aa yakalanmadan onun yanına kadar giderler. rümcek aını amacına göre farklı ekillerde örer. Adaki ipliklerin de cinsleri yerlerine göre farklıdır. Yumurtaların sarmalanması için ürettii yumuak iplik onu aynı zamanda bir uçurtma gibi uçurabilir. Aın ana yapısı, dairesel kısımları, avı yakalayacak kısmı için elastikiyetleri ve salamlıkları farklı ipler üretir.

rümceklerin birçok türünde erkeine göre 4 5 kat büyük olan diinin çiftletikten sonra erkeini yedii dorudur. Ancak bu erkeklerin bir gecelik zevk uruna katlandıkları bir sonuç de­il, kendi nesillerini devam ettirebilmek, kendi evlatlarını üret­tirebilmek için kendilerini diiye kurban etmeleridir.

rümcek Alarından Esinlenerek Yapılan Bazı Tasarımlar

rümcekler de doada örnek alınan canlılardan biridir. rnein tepeli toygar örümcei veya çiy örümceklerinin yaptıkları alar gerek estetik, gerekse mühendislik açısından muhteemdir. Bu örümcekler alarını, çayırlardaki otlar üzerine yayılmı bir çaraf görünümü verecek ekilde yatay düzlemde kurarlar. Dikey otları bir kiri gibi kullanarak, a üzerinde oluan yüklerin bu otlar üzerine daıtılmasını salarlar.

Bu yöntem büyük mekanların üstünü kapamak amacıyla insanlar tarafından taklit edilmitir. Günümüz modern mimari eserlerine örnek olarak gösterilen Münih Olimpiyat Stadı ve Cidde Havaalanı Terminali, bu örümcek türlerinin aları örnek alınarak ina edilmitir.

Münih Olimpiyat Stadının tavanı, örümcein aından esinlenerek yapılmıtır. Böylece tavandaki çeitli gerilimler eit olarak daıtılmıtır.
Kaynak:uzmanportal.com