İte herzaman yerken zevk aldıımız fakat salıımızı tehdit eden besinler…

Yeil yapraklılar

Marul, ıspanak, lahana, roka gibi yeil yapraklı sebzeler bazı salık risklerini ortaya çıkrtıyor. Görünüü iyi olmayanları almayın. İyice yıkanmadıında bakterilere ve virüse yol açabiliyor.

Ton balıı

Ton balıı ve dier balık ürünleri dondurucuda saklanmadıında bazı zararlı toksinler oluturmaya balar bu da sizin salıınıza zarar verir.

İstiridye

Restoranlarda tüketilmeden önce herhangi bir zarar verici bakteri ya da virüs olup olmadıı kontrol edilmesi için uyarılır. Dikkat edilmediinde mide ve baırsak iltihabına yol açabiliyor.

Patates

Patates salatası ve dier patates yemekleri mutfak ve arküterilerde uygunsuz ekilde hazırlanıyor bu da tüketicilerin salıına zarar verebiliyor. İçindeki bazı bakteriler baırsak enfeksiyonuna neden olabiliyor. Sigella ve literia gibi bakteriler ise, patatesten oluan hastalıklara karı korur.

Peynir

Peynirin bozuk olması hastalıkları meydana getirebilir. Hamileler pastörize olmayan peynir çeitlerinden kaçınmalıdır. Bulundurduu bakterilerden dolayı düük yapma tehlikesine bile yol açabilir.

Dondurma

Dondurma yediinizde bazı hastalık salgınları ortaya çıkabiliyor. Dondurma içinde bulundurduu bakterilerle baırsak enfeksiyonlarına da yol açabiliyor. Hamilelere de pek yemesi önerilmiyor.

Domates

Gıda ve ilaç idaresine göre domates ciltte ufak çatlaklara neden olabiliyor.

Lahana

Lahananın gelimesi için ılık ve nemli bir iklim gereklidir. İçinde oluan zararlı bakterilerle Birçok hastalıa yol açabiliyor. Baııklık sistemi zayıf olanlarda hastalıklara yol açabiliyor.

Böürtlen

Cyclospora semptomlarıyla ishal, su kaybı, karın kasılmalarına neden olabiliyor.