Yapımı kolay meyveli kekler

Armutlu kek

Malzemeler:

150 gr tereyaı veya margarin (10 çorba kaıı), 150 gr tozeker (10 çorba kaıı), 1 su bardaı un, 1 çay kaıı kabartma tozu, 2 çorba kaıı kakao, 2 adet yumurta, 2 çorba kaıı süt.

Süsleme için:

1 adet armut, yarım limon suyu

Hazırlanıı:

Yuvarlak veya kalp eklindeki kalıbı yalı kaıt ile kaplayın. Ya, eker, un, kabartma tozu ve kakaoyu geni bir kapta karıtırın. İçine çırpılmı yumurtaları ve sütü ekledikten sonra 3-4 dakika daha karıtırın. Soyulup dilimlenmi armutları limon suyuna batırdıktan sonra, kek kalıbına simetrik biçimde dizin. nceden hazırladıınız karıımı, armutların eklini bozmadan kalıbın içine boaltın. nceden 190 derecede ısıttıınız fırında, 35 dakika piirdikten sonra kalıbı ters çevirin. İstee göre sıcak ya da souk servis yapabilirsiniz.

Elmalı kek

Malzemeler:

2 su bardaı un, 3 yumurta, 8 çorba kaıı eker, 1 paket kabartma tozu, 4 çorba kaıı süt, 1 çay kaıı tarçın, 2 elma.

Hazırlanıı:

Toz ekeri ve yumurtayı çırpıyoruz. Karııma; un, süt ve kabartma tozunu ekliyoruz ve yalanmı kalıba döküyoruz. Elmaları soyup, yarım ay eklinde dilimliyoruz. Dilimleri kek hamurunun üzerine diziyoruz. Son olarak üzerine tarçın serpip, önceden ısıtılmı 180 derecelik fırında 25 dakika piiriyoruz.

İncirli kek

Malzemeler:

65 gr tere ya, 2 su bardaı un, 3 adet yumurta, 1 paket kabartma tozu, 1 su bardaı sıcak su, 1 tatlı kaıı tarçın, 1.5 su bardaı toz eker, 1 su bardaı kırılmı ceviz, 1 su bardaı doranmı incir.

Hazırlanıı:

İncir, ceviz, ya ve tarçını, suyla bir taım kaynatıp, soutun. ç adet yumurtayı ekerle çırpın, un ve kabartma tozu ilave edin. Bu karıımı, kaynatıp soutulmu malzeme ile karıtırın. Orta hararetli fırında piirin.

zümlü kek

Malzemeler:

3 yumurta, 1 su bardaı yourt, 1 su bardaı ay çiçek yaı, 1.5 su bardaı toz eker, 1 kabartma tozu, 1 vanilya, 3 su bardaı un, 1 çay bardaı kuru üzüm.

Hazırlanıı:

Bir kapta ya, eker, yourt ve yumurtayı çırpın. zerine un, kabartma tozu, vanilya döküp karıtırın, kek hamurunu hazırlayın. Kuru üzümü yıkayıp üzerine az miktarda un serpip hazırladıınız kek hamurunun içerisine ilave ederek karıtırın. 150 derecede 45 dakika piirin ve servis yapın.