Bir sergiye gittiinizde bazı insan resimlerindeki gözler sizin gözlerinizin içine bakıyormu gibi dururlar. Biraz yana çekilseniz, hatta bir köeye gitseniz bile sanki resimdeki kii gözlerini dikmi hala size bakıyordur. Aynı eyi evdeki resimlerde de hissedersiniz. Resimdeki dedeniz, odada nereye giderseniz gidin, “gözlerim üzerinde” dercesine sizi takip eder durur.

Gözün bakı açısı göz merceinin konumu ile ilgilidir. Bir gözü tam karıdan görüyorsanız ve göz bebei de size göre ortada ise o göz de size bakıyordur. Göz mercei biraz kaçıksa yani tam dairesel görünmüyorsa o zaman göz baka tarafa
bakıyor demektir.

Eer bir ressam gözün tam karıdan görünüünü, göz bebei de tam ortada veya yuvarlak resimlemise veya fotoraf tam karıdan göz objektife bakar ekilde çekilmise hangi açıdan bakarsanız bakın, gözün o eklini görürsünüz.

Resim iki boyutlu olduundan, yani derinlii olmadıından yanından dolaıp yandan görünüünü görme olanaınız yoktur. Nereden, hangi açıdan bakarsanız bakın gözü tam karıdan bakıyormusunuz gibi görürsünüz. Kendi gözleriniz de olayı üç boyutlu algıladıından tablodaki göz sürekli size bakıyormu gibi görünür.