Rei her yerde varolan, ki: ruhsal yaam enerjisi anlamına gelmektedir. Sözcük anlamı, Japonca’da, “Evrensel Yaam Enerjisi” anlamına gelmektedir. 1900′lü yılların baında Mikao Usui tarafından çok eski olan ifa yönteminin aratırılmasıyla ortaya çıkmıtır. Reikinin tarihi çok daha eski olmasına ramen bu bilginin günümüze ulamasındaki en önemli kii bu konuyu derinlemesine aratıran Mikao Usui’dir.
Reiki herhangi bir din yada inanç ekli deildir her inanca sahip insan tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Reiki tıbbı reddetmez aksine tıbbi tedaviye destek olma ilevindedir. Hastaların mutlaka tıbbi tedavi görmesi gerektiini savunan reiki uygulayıcıları reikinin faydalarını tüm dünyanın daha iyi görmesini salamılardır.
Reikinin hiç bir zararı yada yan etkisi yoktur, zamanla unutulmaz ve etkisi kaybolmaz. Bir çok hastalıkta tıbbi tedaviyi tamamlar,zihinsel ve bedensel gerginlilerden kurtulmayı salar, ilaçların yan etkisini azaltır,yorgunlukları giderir,baımlıklardan kurtulmaya yardım eder kısaca pozitif enerjiyi arttırma ve kiisel geliim anlamında önemli pozitif etkiler yapar.
Reiki bugün dünyada yaklaık iki milyon kii tarafından uygulanmaktadır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Dünyada bir çok hastane reiki uygulamayı bütünleyici kabul etmekte ve reikiyle ilgili çalımalara önem vermektedir. Reiki uygulayıcılarda sezgileri güçlendirir, ruhsal farkındalıın artmasını salar. Reiki evrensel bir enerjidir ve hiç bir kiinin tekelinde deildir. Reiki ile herkes kendinin ifacısı olabilir.