İtalya’da radon gazı konusunda yapılan yeni bir aratırma, depremlerin önceden tahmin edilip edilemeyeceine ilikin tartımaları da tetikledi.

AA

Roma- Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) ve Roma ç niversitesi tarafından yapılan aratırmanın sonuçları, radon gazının, fay hatlarındaki hareketlilii izleme açısından önemli bir gösterge olduunu teyit etti.

INGV, Geophysical Research Letters’de (GDL) yayımlanacak aratırma sonuçlarına ilikin basın bildirisinin, “radon gazı sayesinde depremin öngörülebilecei” biçiminde yanlı yorumlanmasının ardından yaptıı açıklamada, “Radon konusundaki aratırmalar önemli olmakla birlikte, deprem tahmini henüz mümkün deil” görüünü savundu.

INGV’nin açıklamasında, sismik ve volkanik hadiseler öncesinde radon gazındaki anomalileri yorumlama konusunda özellikle son on yıldaki ilerlemelerin, deprem tahmininin mümkün olduu biçimde yorumlanmaması gerektiine iaret edildi.

Açıklamada öyle denildi:
“GRL’de yayınlanacak makale de dahil olmak üzere, bu alanda u ana dek kaydedilmi ilerlemeler, gezegenimizin sırlarını daha iyi anlamamızı salamakla birlikte, depremler konusunda deterministik öngörü salayacak bir yöntemi henüz mümkün kılmamıtır.”

Kaynak:cumhuriyet.com.tr