ABDde yapılan aratırmalarda, kanser olan kiilere üç hafta boyunca, her gün domateste bulunan likopen maddesinden 30 miligram verilerek kanser tümörleri küçültüldü

Sebze ve meyvelerde bulunan çeitli vitamin, mineral ve kimyasallardan her birinin, farklı bir hastalık için ifa kaynaı olduunu hepimiz biliyoruz. Dünyanın dört bir yanında, modern tıp tarafından sürdürülen aratırmaların sonuçları da, bu gerçei gözler önüne seriyor. Domateste bulunan ve bu harika sebzeye kırmızı rengini veren likopen de yukarıda sözünü ettiimiz ifa kaynaı kimyasallardan biridir. Likopenin insan salıı açısından öne çıkan en önemli özellii, antioksidan molekül olması dolayısıyla kanser oluumunu, özellikle de prostat kanseri oluumunu engelleme konusundaki etkisidir.


BAARILI SONU
Son olarak ABDde yaptıı kanser aratırmalarıyla tanınan Prof. Dr. mer Küçük, prostat kanseri olan kiilere üç hafta boyunca, her gün 30 miligram likopen vererek kanser tümörlerini küçültmeyi baardı.

ABD Wayne State niversitesi Kanser Merkezinde çalımalarını sürdüren Prof. mer Küçükün de içinde yer aldıı bir ekip, bazı sebze ve meyvelerin, insanları kanserden koruduu gerçeinden yola çıkarak, domatesteki likopen, soyadaki izoflovan ve brokoli ile balıktaki selenyumun vücudu kanserden korumadaki etkisini aratırarak önemli sonuçlar elde etti.
Uzmanlar bu aratırmalarda, soyadaki izoflovan maddesinin meme ve prostat kanserini, domatesteki likopenin akcier ve prostat kanserini, brokoli ve balıktaki selenyumun da akcier kanserini önlemedeki etkilerini tespit ettiler.

HER GN 3-4 DOMATES
Prof. Dr. Küçük, hayvanlar üzerindeki denemelerin ardından prostat kanseri olan 30 hastayı 15erli iki gruba ayırarak aratırma yaptı. Ameliyattan önceki üç hafta boyunca hastaların bir grubuna günde 30 miligram likopen verdi. Hastalardan likopen alanlarda prostat kanserinin küçüldüü ve PSA düzeyinin dütüü görüldü.
mer Küçük, domatesteki likopenin kanserden korunma ve tedavi edici etkisi üzerinde büyük umut veren aratırmayı, kanser riski çok yüksek 2-3 bin kiide daha deneyeceklerini vurguladı.

NEMLİ ARATIRMALAR
Karadeniz Teknik niversitesi Tıp Fakültesi roloji Ana Bilim Dalı öretim üyesi Prof. Dr. Atilla Gör de, domatesin birçok hastalıın yanı sıra prostat kanserine karı etkili olduunu belirterek Bunun için özellikle 50 yaın üzerinde olan erkekler, her gün en az 3-4 tane domates yemeli diyor.
Amerikan Journal of National Science dergisinde yayınlanan bir aratırmanın sonuçları da ilginç bilgiler içeriyor:

Yaklaık 47 bin yetikin erkek üzerinde yapılan aratırmada, haftada 2-4 porsiyon taze domates tüketenlerde prostat kanseri riskinin, hiç tüketmeyenlere oranla yüzde 26 oranında azaldıı gözlemlendi. Aratırmaya göre haftada 10 porsiyondan fazla domates ve domates suyu tüketenlerde prostat kanseri riski, haftada 1.5 porsiyon tüketenlere oranla yüzde 35 oranında azalıyor.

BALIK VE BROKOLİ
Akcier kanseriyle ilgili bir baka aratırmada ise hastalara brokoli gibi sebzeler ve balıkta bulunan selenyum veriliyor. Aratırmaya, hastalıa birinci evrede yakalanarak ameliyat olmu hastaların katıldıını belirten Prof. Dr. mer Küçük, bu kiilerde hastalıın tekrarlama riskinin yüksek olduunu söyledi.
Bu riski azaltmak amacıyla baladıkları aratırmaya ABDdeki tüm hastanelerin katıldıını dile getiren Küçük, 1300 hastaya günde 200 mikrogram selenyumu tablet olarak verdiklerini kaydetti. Küçük, dört yıldır devam eden aratırmada baarılı sonuçlar almaya baladıklarını ve çalımanın toplam 7 yıl süreceini belirtti.

BOL SEBZE VE MEYVE YİYİN
Soyadaki izoflovanın meme ve prostat, domatesteki likopenin akcier ve prostat, brokoli ve balıktaki selenyumun da akcier kanserinin önlenmesindeki etkileriyle ilgili aratırmaların sürdüünü tekrarlayan Prof. Dr. Küçük, aratırmalar tamamlanıncaya kadar kanserden korunmak için herkese, bol miktarda meyve sebze yemesini tavsiye attı.

Meme kanseri için yeni umut
ABDde, dier kanser ilaçlarıyla birlikte kullanıldıında hem kanserin kök hücrelerini, hem de meme tümörünü yok etmekte etkili olan ilaç gelitirildi. Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisinde yer alan haberde; Lapatinib adı verilen ilacın halen deneme safhasında olduu ve yapılan çalımalarda olumlu sonuçlar alındıı bildirildi. Aratırma ekibinin bakanlıını yürüten Dr. Michael Lewis,

u an meme kanseri tedavisinde uygulanan kemoterapi yönteminin tekrarlama riskini tamamen ortadan kaldıramamasının sebebi, tedavinin tümörü yok etmesi ancak kök hücrelere dokunmamasıyla açıklanabilir dedi. Bunu bahçedeki otları kesip köklerini bırakmaya benzeten Michael Lewis, yeni ilaçta, özellikle kök hücreleri hedef alan kimyasalların kullanıldıını, bunun da tekrarlama riskini ortadan kaldırdıını ifade etti.

AKLINIZDA BULUNSUN
Mutfaımızdaki kozmetikler

Evimizde, mutfaımızda hemen hemen hiç eksik olmayan bitki, sebze-meyve ve tabii yalarla pürüzsüz bir cilde, parlak saçlara, salam tırnaklara sahip olabiliriz. Zaten birçok kozmetik ürününün etken maddesi bitkisel kökenlidir. Hazırlayacaınız basit ve etkili karıımlarla son derece yararlı ev yapımı kozmetikler elde edebilirsiniz. İte bu harika maddelerden bazıları…

*Kuru ciltler için:
Bir avokado meyvesi ezilir ve yarım tatlı kaıı bal, bir tatlı kaıı elma sirkesi ilave edilir. Bu karıım daha sonra bir yumurta sarısı ile karılır. bir yemek kaıı zeytinyaı ilave edilip tekrar iyice karıtırılır. Yüze maske eklinde sürülür ve yarım saat bekledikten sonra yıkanır

*Normal ciltler için:
Kabuu soyulan bir elma ince ince rendelenir ve 1 yemek kaıı dolusu krema ile iyice karıtırılır. Yüze ve boyuna uygulanır, 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulanır.

*Ayrıca:
1 orta boy salatalık, kabuu soyulduktan sonra robottan geçirilir ve tülbentten geçirilerek yarım limonun suyu, 25 gram badem yaı ve 50 gram havuç suyu eklenerek iyice çalkalanır. Akamları bu sıvı ve pamukla deri iyice temizlenir.

*Baka bir formül de u:
2 orta boy havucun suyuna, 1 yumurta sarısı ve 1 kahve kaıı ay çiçek yaı karıtırılarak iyice çalkalanır. Deri bu sıvıyla ovuturulur ve 15 dakika etkilenmeye bırakılır. Daha sonra ılık suyla yıkanır.

*Yalı ciltler için:
4 yemek kaıı dolusu çökelek, demlenmi bir kaık adaçayı, bir kaık gülsuyu, bir kahve fincanı ılık süt iyice karıtırılır. Yüze ve boyuna uygulanarak 30 dakika beklenir. (01 Mayıs 2008)