Bugüne kadar nasıl ina edildii tam olarak çözülemeyen ve bu konuda birçok iddia ortaya atılan Mısır’daki Piramitler hakkında ortaya çıkan yeni bulgular, ünlü yapıtların inasına dair bilinmeyenleri ortaya çıkarabilir. Mısırlı uzmanlar, piramitleri ina eden içilere ait olduu düünülen bazı yeni mezarlar kefetti.

Mısır’da, Piramitlerin ina edildii Dördüncü Hanedan dönemine (M. 2575 – 2467) kadar uzanan mezarlar, ilk olarak 1990 yılından kefedilmiti. Mezarlardaki yazılardan anlaıldıına göre, söz konusu kalıntıların Piramitlerin inasında çalıarak ücret almı kiilere aitti.

Mısır Antikalar Yüksek Konseyi’nden Zahi Havass, yeni bulunan mezarlar için “Bu mezarlar Kral Piramidi’nin yanında ina edilmi. Bu da burada yatanların köleler olmadıını gösteriyor.” dedi. Havass, “Eer köle olsalardı Kral Piramidi’nin bu kadar yakınında mezarları bulunmazdı.” diye ekledi.

Mısırlı yetkili, yeni mezarlardan elde edilen bilgiye göre Piramitlerde çalıan 10 kadar içiye, her gün etraftaki çiftliklerden 10 sıır ve 23 koyun gönderildiinin anlaıldıını söyledi. İçilerin her üç ayda bir deitirildiini kaydeden Havass, mezarlarında inaat süresinde ölen içilere ait olduunu belirtti. Zahi Havass, bu içilerin Khufu (M. 2609-2584) ve Khafre (M. 2576-2551) piramitlerinin inasında çalımı olduklarını ifade etti.

Mezarların arasında en önemli olanının ise Idu adlı birine ait olduu kaydedildi. Bu ana mezarın etrafındaki mezarlarda da o döneme ait çok sayıda alet edevat çıkarıldıı aktarıldı.