perl

PERL (Practical Extraction and Report Language) Nedir Perl programlama dili aynı zamanda Practical Extraction and Report Language (Pratik ıkarım ve Raporlama Dili) ve Pathologically Eclectic Rubbish Lister (Hastalıklı Derecede Eklektik ve Saçma Listeleyici) olarak da bilinir.

1987 yılının 18 Aralık günü Larry Wall tarafından dünyaya armaan edilmitir. C, sed, awk, sh ve baka pek çok dilin önemli ve güçlü özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır.

Youn ekilde metin ileme ve görüntü tanıma söz konusu olduunda kullanılabilecek en güçlü ve pratik programlama dilidir. 17 yıldır gelitirilen ve özgür yazılım çerçevesinde kaynak kodu açık olarak sunulan Perl programlama dili hemen hemen tüm iletim sistemlerinde çalımaktadır.

Perl ile ilgili sloganlardan biri: Perl programlarının %90ı zaten yazılmıtır! Bunun sebebi CPAN yani Comprehensive Perl Archive Network olarak isimlendirilen ve Perl ile ilgili binlerce hazır modülü barındıran sistemdir. Bu madde yazıldıı esnada CPAN bünyesinde 3739 Perl gelitiricisi, 6646 Perl modülü bulunmaktadır. 2421 MB yer kaplayan sistemin 247 yansısı bulunmaktadır. Bunun anlamı udur: Yapmayı düündüünüz bir ile ilgili modül, fonksiyon, sistem, vs. zaten yazılmıtır hazır olarak alıp kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

http://www.perl.org/ Perl ana sayfası

http://cpan.org/ Perl Modul Ariv

http://www.perl.com/ The source for Perl

http://www.activestate.com Windows için Perl