calilarr

Patlayan karınca, pençelerini fırlatan kurbaa ve daha niceleri.. Bunlar kendilerini avcılarına karı korumaya çalıan hayvanların sadece bir kaç savunma mekanizması. Daha korkunçlarına ve ilginçlerine karı sizi imdiden uyaralım..

karınca

1. Malezya patlayan karıncası
Malezyanın efsane karıncalarını daha önce de duymu olabilirsiniz fakat duyduklarınızın bir efsane olmadıı konusunda artık emin olabilirsiniz. Bu karınca çeidi, herhangi bir tehdit algıladıında kendisini patlatıyor. İçinde bulunan güçlü zehirler patlamayla birlikte dümanına yayılıyor ve ölümüne sebep oluyor.

deniz hıyarı

2. Deniz hıyarı
Deniz hıyarı, anatomik özellii ve bedeninde bulunan kolajenlerin yardımıyla, sıvı haldeyken katı bir hale veya tam tersi eklinde dönüüm yaayabilir. Bu deiim sırasında sahip olduu zehirleri boaltarak dümanı yok eder.

asalak balık

3. Balık asalaı
Pasifik Okyanusunda bulunan balık asalaının tiksindirici bir savunma metodu var. Saldırı altındayken gözeneklerinden ölümcül sümükleri sızdırarak tehditi yok eder. Bu tür, bazen dümanlarını yok etmeye çalıırken, anssız bir ekilde kendi de aynı tuzaa düerek ölür.

kıllı kurbaga

4. Kıllı kurbaa
Kıllı ya da korkunç kurbaa, içgüdüsel bir ekilde kendi kemiklerini kırarak içlerinden kedininkine benzer tırnakları dümanlarına fırlatır. Bu yönüyle ünlü süper kahraman Wolverine benzeyen canlı üphesiz biraz daha korkutucu.