Reader’s Digest sitesinde yer alan habere göre, ite papatesin kullanabileceiniz sıradıı alanlar:

İte Patatesin Sıra Dıı 10 Kullanım Alanı…

Dekoratif damga yapabilirsiniz: Patates ile çocuunuzun ya da kendi doumgünü kartlarınıza süslü, dekoratif bir damga yapabilirsiniz. Patatesi enlemesine ortadan ikiye kesin. Bir yarısına oyarak istediiniz tasarımı yapın. Aaç görünümündeki damganızı istediiniz kartın, kaıdın üzerine basabilirsiniz.

Ellerdeki lekeleri yok eder: Balkabaı ya da havuç soyarken ellerinizde oluan lekeleri çıkarmak çok zordur. Ancak, ellerinizi patates ile ovalarsanız bu lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz.:

Yemein fazla tuzunu alır: orbanıza ya da yemeinize biraz fazla mı tuz attınız Endielenmenize gerek yok. Birkaç patatesi büyük parçalar halinde kesin. Onları ocakta kaynayan çorba ya da yemek tencerenize atın. Yumuamaya balayınca, yaklaık 10 dakika sonra patatesleri alın. Bu patatesleri, daha sonra salata yapmak için kullanabilirsiniz.

Gümü eyalardaki pasları yok eder: Gümü eyalarınız üzerindeki pas lekelerini yok etmek için bir grup patatesi alıp kaynatın. Sudan çıkarın ve baka bir yemekte kullanmak için patatesleri saklayın. Gümü eyalarınız patates kaynattıınız suya koyup, yaklaık 1 saat bekleyin. Sonra, gümüleri çıkarıp yıkayın. Pasın gitmi olduunu göreceksiniz.

Kayak gözlüünüzü temizler: Bayır aaı inerken aaçları ve dier kayakçıları iyi görmeniz gerekir. Bunun için de kayak gözlüklerinizin sislenmemesi art. Kaymaya balamadan önce kayak gözlüklerinize patates sürerseniz, gözlükleriniz kristal gibi berrak olur.

Sabahları i gözlerle uyanmaya son: Hepimiz sabahları uyanmaktan ve aynada yüzümüze bakmaktan nefret ederiz. ünkü, genellikle sabahları imi gözlerle uyanırız. i ve souk patates dilimlerini gözlerinizin üzerine koyarak ilerinizi geçirebilirsiniz.

Evdeki çiçekleri kurtlardan temizleyebilirsiniz: En sevdiiniz süs çiçeinizin saksısındaki kurtlardan ikayetçi misiniz Birkaç dilim patates kesin ve bitkinin çevresine koyun. Bu kurtları cezbeder, patatesleri yemek için topraktan dıarı çıkan kurtları yakalayıp atabilirsiniz.:

Eskiyen ayakkabılarınızı eski haline getirir: Ayakkabılarınızın eskisi gibi parlak olmasını mı istiyorsunuz Eski ayakkabılarınızda delik yoksa, atmak zorunda deilsiniz. Bir patatesi ortadan ikiye kesin, eski ayakkabılarınızı bu çi patatesle ovalayın. Sonra, cilalayın. Böylece çok güzel görünecek ve parlayacaktır.

Sıcak ya da souk kompres yapabilirsiniz: Patates sıcak ve souu çok iyi muhafaza eder.
Sıcak komprese ihtiyacınız olduunda, patatesi kaynatın ve bir havlunun içine sarın ve istedeiniz bölgeye uygulayın. Souk kompres istiyorsanız da kaynanmı patatesi dondurabilirsiniz.

Yeni sardunyalar yetitirebilirsiniz: i bir patates yeni sardunya dallarının yetimesi için gerekli tüm besinleri içeriyor. Patatesin içinde küçük bir oyuk açın ve sardunya dalını bu oyuun içine koyup, patatesle birlikte sardunyayı da topraa dikin