Erciyes niversitesi (ER) Salık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü retim yesi Doç. Dr. Nurten Budak, patateste çimlenmeyle ortaya çıkan yeilimsi tabakanın insan salıı için son derece zararlı olduunu kaydetti.

zerinde yeil tabaka oluan patateslerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiini vurgulayan Budak, ‘Solanin adlı toksinin neden olduu besin zehirlenmesi, patates tüketiminden birkaç saat sonra kendisini göstermeye balar. Ba dönmesi, ba arısı, bulantı, kusma, karın arısı ile ishal gibi belirtiler görülebilir.’ dedi. Budak, bazı bölgelerde yeil tabaka oluan patateslerin hayvanlara yem olarak verildiini belirtti ve bunun da doru olmadıını aktardı.

Her bitkiyi yemeyin!

te yandan Yüzüncü Yıl niversitesi evre Sorunları Aratırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fevzi zgökçe, Van bölgesinde son yıllarda, bitki zehirlenmesi vakalarında artı olduunu söyledi. İlkbaharın gelii ile vatandaların arazilerde ve dalık kesimlerde yetien bitkileri toplayarak tükettiini, bu durumun da bazı sıkıntılara yol açtıını belirten Yrd. Doç. Dr. zgökçe, ‘İlkbaharın gelmesiyle insanlarımız, bitkilerden yararlanarak çeitli yemekler yapıyor. Aslında bu, çok olumlu bir durum. İlaçların etken hammaddelerinin büyük bölümü de bitkilerden geliyor. Vatandalarımızın, baharın gelmesiyle gördüü her bitkiyi, tanımadan bilinçsizce tüketmemesini istiyoruz.’ dedi.

Yaklaık bir hafta önce bir kız çocuunun, evlerinin bahçesinde yeeren zehirli bir bitkiyi tükettii için yaamını yitirdiini anlatan zgökçe, unları söyledi: “ocuumuz masumane bir hareketle bahçesinde bulduu bir bitkiyi yemi. Bu bitki, halk arasında ‘baldıran otu’ olarak bilinmektedir. Bu bitkinin 6 gramı öldürücü etkiye sahiptir. Ancak insanlarımız, maydanozgillerden olan bu bitkiyi karıtırabilmekte ve ölümle sonuçlanabilmektedir.”
Kaynak:zaman.com.tr