para
1. Milattan nce 2500 yıllarında, Mısır ve Mozopotamya’da insanlar altın ve gümüü ilk olarak para birimi olarak kullanmaya baladıkları zamandan itibaren, vergi toplama gelenei çok daha kolay hale geldi.

dolar

2. İnsanlık tarihi en büyük derdi olan ‘vergi’ mevzusunu ilk dönemlerden beri maalesef hiçbir ekilde çözemedi. Ta ki, be bin yıl önce Mısırlılar igücüne karılık sahip oldukları deerli eyaları takas etmeye baladıkları andan itibaren…

bozuk para

3. Maalesef paranın icadı hırsızlıı da ortaya çıkardı. Eski dönemlerde tapınaklar tarihin ilk bankaları olarak görev yaptı. Bu nedenle tapınaklar sık sık hırsızlar tarafından yamalanıyordu.

para2

4. Milattan nce 1750 yıllarında ilk kez kiliseler papalar aracılııyla kredi vermeye baladı.

dolars

5. Kaıt para ilk olarak 910 yıllarında in’de ortaya çıktı. Marco Polo yaklaık üç yüzyıl sonra in seyahati sırasında kaıt parayı görünce oldukça hayerete dütü.

dolar1

6. Kaıt para tüm dünyada yaygınlaınca 15′inci yüzyılda in’de enflasyon ortaya çıktı.

dolarbank

7. Tüm dünya piyasalarında dönen demir ve kaıt ABD dolarının bugünkü toplam deeri ortalama 829 milyar dolar civarında.

10dolar

8. Bu nakit paranın üçte ikisi deniz aırı ülkelerde dönüyor.

dolarlar

9. Dünyada en çok bakteri ABD doları üzerinde bulunuyor. Yani en mikroplu para ‘Amerikan doları’.,

paralar

10. 1916 yılları civarında bir dönem Washington’da paralar yıkanabiliyor, ütülenebiliyor ve hatta yeniden basılabiliyordu.

destepara

11. ABD paraları aaçtan üretilmiyor. Yüzde 75 oranında pamuk, yüzde 25 oranında da sentetik madde içeriyor.

dolardestesi

12. 1949 yılında Frank McNamara isimli bir kii New York’ta arkadalarını yemee çıkardı. Fakat yanına nakit para almayı unutunca ilginç bir yöntem gelitirdi. Arkadalarına mahçup olan McNamara, ‘Diner’s Club Cart’ adında nakit parayla harcama yapmayı gerektirmeyen bir klüp kartı yarattı. Bu kart sistemi bugünkü kredi kartı sisteminin temelini oluturdu.

diners

13. ‘Diner’s’ kart çatısı altında 14 restoran birleti ve kart sahiplerinden yılda üç dolar kart ücreti kesildi.

1 usd

14. İskoçyalı John Shepherd-Barron isimli bir mucit, tarihteki ilk ATM makinesini Londra’daki Barclay Bankası için yarattı. Bu ATM’lerde önceden plastik kartlar yoktu. zel bir carbon-14 güvenlik sistemli çekler kullanılıyordu.