Alman “Die Welt” gazetesinin internet sayfasında çıkan haberde, bilim adamlarının, pamuun çekirdeindeki “gossypol” adı verilen zehirli maddeyi ayrıtırmayı baardıı belirtilerek, bunun açlıa karı mücadelede çok önemli bir adım tekil ettii, dünyadaki pamuk tarlalarının 500 milyon insanı besleyebilecek kapasiteye sahip olduu ifade edildi.

Bu önemli baarıyı salayan Texas A&M niversitesi aratırmacılarından Keerti Rathore, dünyada çok sayıda fakir insanın yeterli protein alamadıına dikkati çekerek, bu eksiin giderilebilmesi için pamuk gibi bir kaynaktan istifade edilmesinin iyi olacaını söyledi.

Aratırmacıların 1950′li yıllarda, bir geni ortadan kaldırarak “gossypol”suz pamuk üretmeyi baardıı, ancak bunun pamuu böceklere ve hastalıklara karı savunmasız hale getirdii, Rathore’nin ise yeni bir yöntemle bu zehri sadece pamuun çekirdeinde yok etmeyi baardıı, böylece pamuk bitkisinin dı etkenlere karı savunmasız kalmadıı kaydedildi.

Pamuktan gelecek 10 yıl içinde proteinli çikolata, ekmek, kek ve dier bazı besin maddelerinin üretilebilecei kaydedilen haberde, Rathore’nin yeni buluunun Dünya Salık rgütü (DS) standartlarına uygun olduu, ancak bunun ticari kullanımından önce çok sayıda resmi onayın alınması gerektii bildirildi.

Pamuk çekirdeini sadece sıırların yiyebildii, sindirim sistemlerinin “gossypol”u zararsız hale getirebildii belirtilen haberde, ancak bu zehrin dier hayvanlarda ve insanlarda kalp ve karacier rahatsızlıklarına neden olduu, pamuk çekirdeiyle beslenen tavukların 1 hafta içinde öldüü ifade edildi.

Kaynak:www.teknolojivebilim.com