Rusya’da yeni hizmete giren bir servis küskünlerin, kırgınların iini kolaylatırıyor. Rusya’da kalbini kırdıınız bir yakınınız veya arkadaınızla barımak istiyorsanız “zür dileme servisi”ni aramanız yeterli olacak.

Rusya’nın bakenti Moskova’da hizmet vermeye balayan ‘zür dileme servisi’ makul bedeller karılıında küsleri barıtırıyor. Hizmet sayesinde sevdiin, ancak yakın günlerde kavga ettiin, arkadalık yaptıın fakat yanlılıkla üzdüün her hangi birisiyle barıma imkanınız var.

‘zür dileme servisi’nde çalıan Alyona, “zür dilemeye gelince insanlar çekimser davranır. Bu durumda yardıma ihtiyaçları var. Bence insanların arasını düzeltmek, barımalarını salamak çok güzel bir düünce.” diyor.

‘zür dilerim’ ya da ‘affet beni’ gibi iki kelimelik sözler birçok ekle sokulabilir. zür dilemek için onlarca yönteme sahip olduklarını belirten Alyona, “Fakat her yöntemin müterinin kendi tarafından hazırlanmasını veya gerçekletirilmesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca posta kartı, oyuncaklar, balon ve çiçek de gönderiyoruz.” eklinde bilgi verdi.

1 dolara özür dileme mesajlı posta kartı gönderen hizmet 30 dolar karılıında ise mesajı birisi tarafından sözlü olarak iletiyor. Eer bu yeterli bulunmuyorsa daha fazla para vererek komik giysi giyen palyaço tarafından mesaj dile getirilebiliyor.

Bazıları bu yöntemi beenmeyebilir; ancak hizmeti kullanan vatandalar onu çok övüyor.
Hizmetin eski müterilerinden biri olan Aleksandr, tecrübesini, “Bu hizmete ben bavurdum. Sevgilimle kavga edeli iki hafta geçmiti. ‘Acaba ne yapabilirim’ düüncesiyle internette arama yaptım ve ‘zür dileme servisi’nin reklamına rastladım. Hemen bavurdum, çünkü yenilikçi bir yaklaımı vardı. Sevgilim de bu tür eyleri seviyor.” diye anlatıyor.

“zür dileme servisi” sadece kazanç kapısı deil, ayrıca çaresiz çiftlerin barıması için son ans kapısı niteliini taıyor.

Bunlardan birisi olan Vladimir Sorokin, “Eimin hayatımın en önemli parçası olduunu fark etmemitim. Bunu ancak onu kaybettiim zaman anladım. Aramızı düzeltebileceimizi düünmütüm. Ancak yolunu bulamıyordum. Gazetede özür dileme hizmeti ile ilgili haber okudum ve direkt buraya geldim.” dedi.
te yandan, ‘özür dileme’ servislerinin çoalmasını endie ile karılayanlar da mevcut. Uzmanlar insanların yüz yüze görüme yerine bu vazifeyi bakalarına yaptırmalarını kiisel iletiime zarar verdiini belirtiyor.

“Bence bu tür hizmetler daha çok insanların duygularını dile getirmeye çekindiklerini, utandıklaırnı gösteriyor.” diyen Piskolog Nadejda Kuzmina, günümüzde insanların iletiimi internet ve cep telefonu vasıtasıyla yaparak böylelikle birbirinden bir nevi izole olduunu belirtiyor.