Günlük hayatta bel mekaniine uygun olmayan her yanlı hareket veya kötü duru, belinizde yıpranmaya neden olabilir. Peki bel arısına yakalanmamak için neler yapılabilir Salıklı olma önerileri ve doru bilinen yanlılar:

Günlük hayatta bel mekaniine uygun olmayan her yanlı hareket veya kötü duru, belinizde yıpranmaya neden olabilir. Aratırmalara göre; her 100 kiiden 80i hayatının bir döneminde bel arısından yakınıyor. Bu hastalıı çekenler genellikle altı hafta içinde kendiliinden iyileiyor. Peki, dikkat edilmediinde günler boyu süren bel arısına karı neler yapılabilir Cosmopolitan dergisinden zge Zeki, bel arısıyla ilgili detayları Prof. Dr. Sedat Kiraza sordu.

HERKESTE OLABİLİR
Bel arısı nedir Fıtık neden oluur
Bel bölgesindeki yumuak doku, kas, kemik ve sinirlerdeki hastalıklardan kaynaklanan arılara bel arısı denir. Bel arısının önemli nedenlerinden biri de bel fıtııdır. Bel fıtıı, omurlar arasında yer alan kıkırdak yapıdaki disklerin etraflarını saran kapsülün yırtılması ve kıkırdaın dıarı çıkması ile oluur.

Sırt omurlarından kaynaklanan arılar ne sıklıkta görülür
Sırt arıları da bel arılarına benzer nedenlerle ortaya çıkabilir. Yanlı oturma ve hatalı duru sonrası oluan arılar, hemen hemen her yata sıklıkla görülür. Kısacası her insan yaamı boyunca en az bir kez bel ve sırt arısından yakınır. Yetikinlerde görülme sıklıı yüzde 15 ila 20dir. Bu oran çalıan grupta yüzde 50lere kadar çıkabilir. Bel arıları kadın ve erkeklerde genellikle eit sıklıkta karımıza çıkar. Sadece ikayeti tetikleyen nedenler farklıdır.

Peki, kötü duru kiinin kronik sırt arıları çekmesine yol açar mı
Sürekli olarak hatalı durmak ve egzersiz yapmamak en önemli arı nedenlerinden biridir. Kötü duru yüzünden ortaya çıkan arıların en önemli sonucu yumuak dokularda ve kaslarda oluan spazm tarzında arılardır.

HEP DİK OTURUN
Bel arısı için ne zaman tıbbi destek gerekir
Her zaman destek almak gereklidir. Aksi takdirde sorun kalıcı hale gelebilir. Yalı, travma öyküsü ve nörolojik bulgusu olan, ciddi arı çeken, enfeksiyon ve kanser üphesi, kilo kaybı-ate-halsizlik- terleme gibi sistemik bulguları olan hastalar vakit geçirmeden doktora bavurmalıdır. Bu hastalık sakatlıa sebep olacaı için erken tehis ve tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Acil durumlarda bele ilk yardım nasıl yapılır
Kırık durumunda hasta dikkatle hastaneye nakledilmelidir. Aksi halde omurilikte oluacak kesiler felç sebebi olabilir. Dier akut arılı durumlarda neden ortaya konulana kadar arılının dindirilmesi yararlı olabilir. ok arılı durumlarda bile yatak istirahatının üç-dört günü geçmemesine çalıılmalıdır.

Yürüyü yapmak bel arısını artırır mı
Kireçlenme, skolyoz, kök basısı gibi durumlarda yürüyü yapmak arıyı artırabilir. Kas güçlendirici ve hareket açıklıını korumaya yönelik egzersizler yararlıdır.

Bilgisayar kullanılırken nelere dikkat etmeli
Dik oturmak, zaman zaman ara vermek, çalıma sonrasında egzersiz yapmak arıların önüne geçmeyi salar.

Salıklı olma önerileri
Sırtınızı ve belinizi düz tutun.
Kötü duru; sırttaki kamburluu, beldeki içe çöküklüü artırır.
Sık sık pozisyon deitirin. zellikle belinizin normal eimini korumaya özen gösterin.
Taıyacaınız yükleri eit olarak bölün.
Hareketlerinizi önceden planlayın.
Asla aır cisimleri kaldırmayın.
Yerden bir ey alırken eilmeyin, dizlerinizi büküp çömelin.
Yükü, belinizle deil, bacaklarınızla kaldırmaya özen gösterin.
Aırlıı mümkün olduu kadar belinizden yukarıda tutun.
Dönmeniz gerekiyorsa belinizle deil, vücudunuzla dönün.
Aır cisimleri çekmeyin, itmeyin ve yukarı doru kaldırmayın.
Koltua düzgün oturun. Gerekirse bel kıvrımınıza uyan bir yastıkla belinizi takviye edin.
Otururken sırtınızı mutlaka bir yere yaslayın.

Oturuunuza özen gösterin
İyerinde sürekli oturarak çalııyorsanız, bu durumun beliniz için sakıncalı olduunu unutmayın ve mutlaka ara sıra kısa da olsa yürüyü yapın. Aratırmalar, günlük mesaisinin büyük bir kısmını oturarak geçirenlerde bel fıtıına yakalanma riskinin, ayaktakilere oranla daha fazla olduu ortaya koydu. Oturken belinizi yastıkla desteklemenizde yarar olduunu hatırlatalım.

Bu bilgiler doru deil!
Bel ve sırt arısı gibi problemler, sadece zedelenme ve aır taıma gibi hatalı davranılar nedeniyle ortaya çıkar.
Arı varsa geçene kadar yatmak gerekir. Uzun süre hareketsiz bir ekilde aynı pozisyonda kalmak bel arısına iyi gelir.
Bütün bel fıtıı vakalarında mutlaka ameliyat olmak gerekir.
Sürekli yatak istirahatı uzun vadede bel ve sırt arılarının tek çözümü olabilir.

Sabah

Kaynak:www.uzmanportal.com