İte size pratik tavsiyeler
Ramazan’da çalııyorsanız, hele de yaptıınız i zor ve dikkat istiyorsa, oruç tutmakta çok zor gelir. Ancak bu oruç tutamayacaınız anlamına gelmiyor elbette, ite size zorlanmadan oruç tutabilmeniz için olmazsa olmaz birkaç öneri.

Mutlaka sahura kalkın

Sahur zamanları uykunuz o kadar aırdır ki, yataktan kalkmak istemezseniz, hele de bir iki saat sonra yeniden uyanıp ie gideceiniz gerçei sizi daha da isteksizletirir. Ancak sahur özellikle çalıan insanlar için çok önemlidir. Sabah saatlerinde zinde olmanızı, gününüzün verimli geçmesini salar. Normal günlerdeki kahvaltı öününün yerine geçerek beyninizi besler. Sahurda bir bardak süt, kraker, meyve yeterlidir. ok aır eyler yememeye özen gösterin. Ayrıca rahat bir gün geçirmeniz için içtiiniz suyun miktarı da çok önemlidir. Sahura kalktıınızda, susamamı olsanız bile, bol bol su içmeyi ihmal etmeyin!

Yeterli sıvı ve tuz alın

Ramazan’da iftar ve sahur sofralarından tuzlu gıdaları ve içecekleri eksik etmeyin. Aırıya kaçmadıktan sonra tuz vücudunuz için iyi olacaktır. İftar ve sahur arasında geçen zamanda ise sıvı tüketmeniz çok önemlidir. Sıvı ihtiyacınızı suyla karılayabileceiniz gibi, çay, kahve ya da meyve suyu ile de giderebilirsiniz.

Zor iler sabaha

Siz siz olsun Ramazan’da zor ve dikkat isteyen ilerinizi ertelemeyin. Sabah saatleri oruçlu bir insanın en verimli zamanlarıdır. Henüz kan ekeriniz normaldir ve çok fazla susamamısınızdır. Tansiyonunuz olması gerektii gibidir. Bu da verimli bir ekilde çalıabileceiniz anlamına gelir. Oysa akam saatlerinde gittikçe güçten düecek ve verimsizleeceksiniz. İmkânınız varsa en zor ileri sabah saatlerinde halletmeye çalıın ve öleden sonralarınızı mümkün olduu kadar boaltın.

Yediklerinize dikkat!

Ramazan’da iftar ve sahurda yedikleriniz çok önemlidir. Hem salıınız, hem günlük veriminiz, hem de dengesiz kilo alımından korunmak için yediklerinize dikkat etmelisiniz. zellikle uzak durmanız gereken gıdalardan biri Ramazan sofralarının ba tacı ekerli hamur tatlılarıdır. Hamur ileri, börekler, pastalar, çikolatalar, gazlı içecekler, kızartmalar, hazır gıdalar, sakatatlar, margarin ve tereyaı özellikle kaçınmanız gereken yiyeceklerdir. Ramazan yaklaırken heyecanla beklenen Ramazan pidesini ise küçük miktarlarda tüketmeye çalıın. Canınız tatlı istediinde sütlü tatlıları tercih edin.

Besin gruplarını dengeli tüketin

Ramazan’daki bir dier hata da, yeteri kadar çeitli ve salıklı gıdalar tüketilmemesidir. İ hayatındaki veriminizin dümemesi için özellikle doru eyler yemeye özen gösterin. Ayrıca Ramazan’da metabolizmanız yavaladıı için her zamankinden daha az yemelisiniz, aksi takdirde imanlayabilirsiniz. İ yerinde iftarınızı bir bardak meyve suyu, biraz çorba ve ekmekle açmanız yeterlidir. Bu gıdalar size güç verir. Akam yemeinizi ise evde yemeye özen gösterin, böylelikle iftarınızı kötü besinlerle geçitirmi olmazsınız. İftar sofranızdan ise protein içeren besinleri, bir parça ekmek veya pilavı, bir bardak ayranı eksik etmeyin. Sebze ve meyveler de iftar sofralarının vazgeçilmezleridir.

ay ve kahveyi abartmayın!

zellikle kahve, çay ve sigara baımlıları Ramazan yaklaırken bu alıkanlıklarını azaltmaya balamalıdırlar. Aksi takdirde Ramazan’da ba arısı, konsantrasyon eksiklii, stres yaayabilirler. Ramazan’da gazlı içeceklerden de mümkün olduu kadar uzak durmaya gayret edin. İftardan sonra bol meyve çayı size kendinizi iyi hissettirecektir.

Baınızın arısı dayanılmaz mı

Oruçluyken açlıın etkisiyle zaman zaman ba arıları yaayabiliriz. Bunlar hafif ve orta iddetteyse ilaç almadan kurtulmak mümkündür. Ancak bazı durumlarda arının boyutu çok yüksektir ve kendi kendinize geçirmeniz mümkün olmaz. Bu durumda ilaç almak için orucunuzu bozmanız gerekebilir, arıyı hala geçiremiyorsanız bir doktora görünmenizde fayda vardır. Hafif arıları geçirmek için biraz egzersiz ve geveme hareketleri yapabilir, nefes teknikleri uygulayabilirsiniz. Ayrıca birazcık kestirmek de arınıza iyi gelebilir.

Aman öfkeye dikkat!

Ramazan’da insanlar normalden daha gergindirler ve gün içinde ufak tefek birçok kavgaya ahit oluruz. Gün içinde özellikle öfkelendiinizi hissettiiniz zamanlarda hafif bir müzik dinleyin, biraz yürüyü için dıarı çıkın. le saatlerinde mutlaka dıarı çıkın, ofise tıkılmak sinirlerinizi daha da yıpratacaktır.